Rozwój osobisty - Nawyki Kobiety Dojrzałej Finansowo

Nawyk nr 3: rozwój osobisty

Kto nie zna takich autorów jak Brian Tracy, Tony Robbins czy – z rodzimego rynku – Mateusz Grzesiak? Jeśli interesujesz się rozwojem osobistym, to przynajmniej raz musiałaś usłyszeć te nazwiska.  

Każdy z tych autorów uczy szeroko pojętego samorozwoju. Tylko co to tak właściwie znaczy? I czy powinien to być kolejny nawyk Kobiety Dojrzałej Finansowo? Zdecydowanie tak! 

I zanim powiesz, że rozwój osobisty nie kojarzy Ci się z niczym dobrym, to daj mi proszę szansę. Wyjaśnię Ci, w jaki sposób ten nawyk pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. 

Czym jest rozwój osobisty?

Jeśli do tej pory nie interesowałaś się tym tematem, to być może rozwój osobisty nie kojarzy Ci się z niczym pozytywnym. Nic dziwnego – jest to trend, który ma wielu zwolenników, ale też sporo przeciwników. Często można spotkać wręcz prześmiewcze komentarze na ten temat. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy już teraz jasno ustaliły, na czym polega nawyk samorozwoju w przypadku Kobiety Dojrzałej Finansowo. 

“Dasz radę!” - czy to działa?

Rozwój osobisty, o którym piszę w tym artykule, nie ma nic wspólnego z motywacyjnymi cytatami, chociaż oczywiście to też będzie dla wielu osób ważne. 

Samorozwój, o którym dzisiaj chcę z Tobą porozmawiać, to dążenie do lepszego, satysfakcjonującego życia poprzez rozwijanie się w różnych obszarach, które są dla Ciebie ważne. Mogą to być umiejętności twarde, które pomogą Ci w pracy, ale równie ważne są te, które dotyczą Twojego nastawienia.

Pamiętaj, że często to właśnie przekonania są tym, co blokuje Cię przed zarabianiem większych pieniędzy i osiągnięciem stabilnej sytuacji finansowej. 

Od tego zacznij

Rozwój osobisty to dość szeroki obszar, co na początku może być dla Ciebie zgubne. Wiele osób, gdy tylko zacznie zapoznawać się z tym tematem, zachłystuje się tym, jakie to niesie ze sobą możliwości. W rezultacie kupują jeden kurs za drugim, zamawiają wszystkie polecane książki i umawiają się na konsultacje.

Dopiero przy rozliczaniu się z efektów okazuje się, że albo nie mieli czasu, żeby to wszystko przerobić, albo było im to zupełnie niepotrzebne. 

Nie zrozum mnie źle: to wszystko jest ważne, ale uważaj, żeby się w tym nie pogubić. 

Dopasuj nawyk do siebie

Zanim wpadniesz w szał budowania nowego nawyku, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Bardzo łatwo jest ulec presji społeczeństwa i podążać w tym samym kierunku, co większość, tylko dlatego, że wydaje Ci się, że powinnaś tak robić. I to jest właśnie słowo klucz: powinnam. Wyrzuć je ze swojego słownika! To Ty będziesz budowała ten nawyk, dlatego dopasuj go w 100% do siebie. 

Znajdź swoje: dlaczego?

Nie będziesz w stanie utrzymać dobrego nawyku zbyt długo, jeśli nie znajdziesz do tego odpowiedniej motywacji. Dlatego tak ważne jest, by dopasować wszystko do siebie, a nie podążać za tłumem.  

Gdy już wyznaczysz obszary samorozwoju, na których Ci zależy, przy każdym z nich zapytaj siebie: dlaczego chcę to robić? Co mi to da?

To pozwoli Ci wyeliminować te rzeczy, na których tak naprawdę wcale Ci nie zależy, a jednocześnie umocnić Twoją motywację w dziedzinach, które są dla Ciebie ważne. 

Przykład: chcę nauczyć się dobrej organizacji czasu. Co mi to da? Będę wydajniejsza w ciągu dnia -> szybciej wykonam swoje bieżące zadania -> będę miała więcej czasu na odpoczynek i pracę koncepcyjną -> stworzę plan, jak awansować na wyższe stanowisko lub rozwinąć swoją firmę -> przybliżę się do wolności finansowej. 

To jest przykładowa odpowiedź na pytanie: “dlaczego?”. Jeśli rozłożysz swój nowy nawyk na czynniki pierwsze i znajdziesz odpowiednią motywację, dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w swoim postanowieniu.

Skąd się uczyć?

Mamy szczęście, że żyjemy w takich czasach, że dostęp do wiedzy jest teraz na wyciągnięcie ręki. Praktycznie na każdą frazę znajdziemy w sieci przynajmniej dziesiątki artykułów i drugie tyle filmów czy materiałów w jeszcze innym formacie. No właśnie… jak się w tym wszystkim nie pogubić? 

Bezpłatne źródła są dobre na początek, kiedy jeszcze nie wiesz, czego dokładnie chcesz się uczyć. Jednak gdy już ustalisz konkretne cele, poszukaj też konkretnych osób, od których możesz czerpać wiedzę. Nie wzbraniaj się przed zakupem książki czy kompleksowego kursu, bo taka inwestycja praktycznie zawsze zwróci Ci się z naddatkiem.  

Na to uważaj!

Nieco wspomniałam o tym już wcześniej, ale chcę, żeby to dobrze wybrzmiało: uważaj na zjawisko zwane ćpaniem wiedzy. Polega ono na tym, że cały czas wydaje Ci się, że potrzebujesz dostępu do nowych książek czy artykułów, a zapominasz o działaniu.  

Staraj się postępować według zasady, że z każdego źródła, z którego się uczysz, wyciągasz jedną najważniejszą rzecz dla siebie i wdrażasz ją w życie.  

Co ma rozwój osobisty do finansów?

Przechodzimy do kluczowej części tego artykułu, czyli jak połączyć rozwój osobisty i finanse.  

Może zastanawiasz się teraz, w jaki sposób medytacja czy nauka hiszpańskiego może pomóc Ci w osiągnięciu wolności finansowej. Czy nabycie takich umiejętności przyczyni się do tego, że będziesz zarabiała więcej? 

Oczywiście, że tak! 

Przeanalizujmy to, rozbijając kompetencje na twarde i miękkie.

Kompetencje twarde

Inaczej można je nazwać zawodowymi. To wszystkie te umiejętności, które pozwalają Ci wykonywać pracę na Twoim stanowisku, czyli wiedza specjalistyczna, np. znajomość języków obcych, programowanie czy umiejętność obsługi konkretnych programów. 

Logiczne jest, że jeśli rozszerzysz swoje kompetencje, możesz ubiegać się o awans czy podwyżkę, z czym wiąże się większe wynagrodzenie. 

Kompetencje miękkie

Inaczej zwane osobistymi. Są to wszystkie umiejętności, które sprawiają, że jesteś dobrym pracownikiem, ale też pomagają Ci w życiu codziennym. Należą do nich np. dobra organizacja, umiejętność skupienia się czy asertywność.  

Te kompetencje da się wyćwiczyć i może właśnie niektóre z nich wybierzesz jako obszar do rozwinięcia w ramach Twojego nawyku samorozwoju. 

Jak w praktyce wykorzystać samorozwój do budowania wolności finansowej

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy budowaniu nawyku rozwoju osobistego, od czego zacząć i skąd się uczyć. Te wskazówki są uniwersalne i pomogą Ci w wielu różnych obszarach. Pytanie tylko, jak wykorzystać je konkretnie do celu, jakim jest osiągnięcie wolności finansowej? 

Tak jak w przypadku poprzednich nawyków i artykułów z tej serii, tak i tutaj będę Cię namawiać do ustalenia sobie konkretnych celów. Żeby móc rozwijać swoje kompetencje, najpierw musisz dowiedzieć się, czego dokładnie będziesz potrzebowała. Polecam Ci w tym celu jedno proste ćwiczenie. 

Ćwiczenie

Na pewno masz różne autorytety w dziedzinie biznesu czy w obszarach, w których się specjalizujesz. Możliwe, że obserwujesz ich życie w mediach społecznościowych i chłoniesz wiedzę, którą się dzielą. Chciałabym, żebyś przez najbliższy tydzień spojrzała na to z innej strony. 

Zastanów się, jakie umiejętności posiadają osoby, które obecnie są w tym miejscu, w którym Ty chcesz się kiedyś znaleźć. Może są świetnie zorganizowane? Może potrafią budować zgrany zespół i mu przewodniczyć? A może mają jeszcze inne kompetencje, które sprawiają, że sukcesywnie wspinają się po szczeblach kariery? 

Zastanów się nad tym i wybierz te obszary, które przydadzą się również Tobie i nad którymi chciałabyś popracować.  

Rozwój osobisty jako sposób na lepsze życie

W tym artykule omawiam rozwój osobisty głównie jako jeden z nawyków, który pomoże Ci stać się Kobietą Dojrzałą Finansowo. Ten nawyk jest jednak potężniejszy, niż może się wydawać. Oprócz tego, że przybliży Cię do wolności finansowej, pomoże Ci również osiągnąć spełnienie w innych obszarach życia. Dlatego nie lekceważ go, bo odpowiednio wykorzystany może stać się w Twoich rękach prawdziwą siłą.