8 kroków do wolności finansowej

Wolność finansowa – co to tak naprawdę oznacza? Wiele osób rzuca tym pojęciem, często nie wiedząc nawet, o co w tym dokładnie chodzi. Bo przecież to brzmi tak ładnie i górnolotnie i pozwala pomarzyć o willi z basenem i comiesięcznych zagranicznych wakacjach.

Ale dopóki nie zrozumiesz, czym wolność finansowa tak naprawdę jest i jak ją osiągnąć, to wszystko zostanie tylko w sferze Twoich marzeń – wizji do spełnienia “kiedyś”, czyli w ogromnej większości przypadków nigdy.

Dlatego w tym artykule pokazuję Ci, jak osiągnąć wolność finansową w 8 krokach.

Wolność finansowa - o co w tym chodzi?

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę oznacza wolność finansowa. Możesz myśleć, że dla każdego to będzie coś innego, ale tak naprawdę fundamenty i definicja wolności finansowej są stałe.

Wolność finansowa to:

  • Wolność od długów.
  • Świadomość tego, że nie musisz już dłużej pracować dla pieniędzy.
  • Niezależność finansowa do innych osób (w tym również od pracodawcy).
  • Stan, w którym jesteś w stanie żyć z dochodów pasywnych.

Celowo nie podaję tu żadnych konkretnych kwot, bo one będą zależeć od Twojej sytuacji i preferencji. Wolność finansowa będzie oznaczała coś innego dla singla, który marzy o podróżowaniu po świecie i coś innego dla osoby, która ma dużą rodzinę i duże miesięczne wydatki.

Dlatego zanim pójdziesz dalej zastanów się, czym wolność finansowa jest dla Ciebie. Nie musisz jeszcze operować konkretnymi kwotami. Zastanów się raczej, czego w tym kontekście oczekujesz od życia – czy zakup jachtu i willi z basenem na pewno jest Twoim marzeniem? Czy może wystarczy Ci “tylko” duży dom na własność i możliwość realizowania swoich pasji bez konieczności pracowania dla pieniędzy?

Co daje wolność finansowa?

Dlaczego tak wiele osób marzy o wolności finansowej? Może dlatego, że daje ona tak wiele korzyści, że masz wrażenie, jakbyś “wygrała życie”. 

Przede wszystkim wolność finansowa daje:

  • Poczucie bezpieczeństwa – wiesz, że stać Cię nie tylko na pokrycie normalnych miesięcznych kosztów życia, ale też że poradzisz sobie w razie nieprzewidzianych większych wydatków. 
  • Możliwość realizowania się w życiu bez martwienia się o pieniądze – nie musisz chodzić do pracy, która Ci nie odpowiada.
  • Zabezpieczenie finansowe Ciebie i Twojej rodziny.

Krótko mówiąc, wolność finansowa to stan, w którym po prostu nie martwisz się o pieniądze i nie musisz ich cały czas aktywnie zarabiać.

Czy każdy może osiągnąć wolność finansową?

Teoretycznie każdy może osiągnąć wolność finansową, ale w praktyce takich osób jest niewiele i ich grono wcale znacząco się nie powiększa.

No dobrze, ale jakie przeszkody mogą stanąć na drodze do wolności finansowej? Widzę tu 2 główne zagrożenia:

  1. Praca na etacie. Nie zrozum mnie źle, pracując na etacie też możesz osiągnąć wolność finansową, ale zazwyczaj tylko wspinając się na najwyższe stanowisko (prezesa zarządu) w jakiejś dużej firmie lub ewentualnie jeśli jesteś świetnym pracownikiem i dostajesz prowizję od wyników. W innym przypadku wolność finansowa jest raczej nierealna, bo zarobki na większości stanowisk są po prostu zbyt małe.
  2. Błądzenie po omacku. Część osób próbuje osiągnąć wolność finansową w nieco pokrętny sposób, np. uprawiając hazard czy podejmując próby inwestowania w nadziei na wielki jednorazowy sukces (bez podstawowej wiedzy w tym temacie). Nie tędy droga. Tak, jakiś niewielki promil (nawet nie procent!) osób osiągnie w ten sposób wolność finansową, ale czy naprawdę chcesz oddawać swoje życie przypadkowi? 

Jak osiągnąć wolność finansową krok po kroku

O tym wszystkim tak pięknie się mówi i wspaniale się tego słucha, ale jak tak naprawdę osiągnąć wolność finansową? 

Nie ma jednego cudownego przepisu, który zadziała u każdego, ale podsumowałam to w tych 8 krokach, które naprowadzą Cię na to, jak osiągnąć wolność finansową.

1. Określ na jakim etapie jesteś (Twoja wartość netto)

Zanim zaczniesz działać i realizować swój cel, musisz określić, na jakim etapie teraz jesteś. Najprościej będzie to określić za pomocą finansowej wartości netto (poświęciłam temu tematowi osobny artykuł). Można to skrócić do tych 2 kroków:

  1. Oceń wysokość swojego majątku – oszczędności, nieruchomości, samochody, droga biżuteria.
  2. Spisz swoje wszystkie zobowiązania – kredyty, pożyczki (również od rodziny i znajomych), leasingi, sprzęt kupiony na raty.

Twoja wartość netto to liczba, którą otrzymasz, gdy od wartości swojego majątku odejmiesz kwotę wszystkich zobowiązań. 

Dopiero po sprawdzeniu tych liczb możesz zacząć myśleć o konkretnym finansowym celu.

2. Pozbądź się długów

To tak naprawdę pierwszy etap na drodze do wolności finansowej. Zanim zaczniesz się bogacić i budować swój portfel inwestycyjny, musisz pozbyć się długów. Mowa tutaj o wszelkich zaciągniętych pożyczkach konsumenckich (także od rodziny i znajomych), leasingach czy sprzętach kupionych na raty. 

Z tej listy wykluczamy jednak kredyt hipoteczny. Dlaczego? Głównie dlatego, że skupienie całych swoich sił na spłacie tego zobowiązania nie zawsze jest najlepszym pomysłem – odpowiednio zaciągnięty kredyt hipoteczny może być dobrą dźwignią do dalszej pracy nad swoimi finansami.

3. Zacznij oszczędzać

Kolejny krok na drodze do wolności finansowej tuż po tym, gdy wyplączesz się z długów, to zbudowanie choćby minimalnych oszczędności, czyli takich, które będą odpowiadały Twoim standardowym miesięcznym wydatkom. 

Dzięki temu wyrobisz w sobie nawyk oszczędzania i nauczysz się, co u Ciebie działa najlepiej. 

Zaczniesz też zmieniać swoje postrzeganie pieniędzy i poczujesz się trochę bezpieczniej finansowo – w końcu zamiast długów masz kilka tysięcy oszczędności!

4. Zbuduj poduszkę finansową

Bardzo ważny krok do osiągnięcia wolności finansowej to zbudowanie poduszki bezpieczeństwa. Najlepiej w takiej wysokości, by pozwolić Ci przeżyć 12 miesięcy bez żadnego dochodu, ale jako pierwszy mniejszy cel możesz obrać też zbudowanie poduszki na 6 miesięcy.

Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie, a to z kolei sprawi, że łatwiej i z większą odwagą zaczniesz podejmować decyzje o inwestowaniu.

5. Podejmij pierwsze próby inwestowania

Inwestowanie to nowy etap na drodze do wolności finansowej. Do tej pory gra toczyła się głównie o bezpieczeństwo, czyli pozbycie się długów i zbudowanie solidnych oszczędności. Jednak to nie wystarczy, jeśli chcesz być wolna finansowo.

Założenie jest takie, że w dużej mierze to właśnie inwestycje mają zapewnić Ci bierny dochód, który po pewnym czasie będzie na tyle wysoki, że nie będziesz już musiała pracować dla pieniędzy. 

Dlatego na tym etapie jest czas na:

  • zdobycie podstawowej wiedzy na temat inwestowania,
  • stworzenie planu inwestowania,
  • dokonanie pierwszych inwestycji.

Nie przejmuj się, jeśli Twoje inwestycje nie będą udane i będziesz tracić część pieniędzy – to jest czas na naukę, eksperymenty i zdobywanie doświadczenia.

6. Zacznij inwestować odważniej

Masz już za sobą pierwsze próby inwestowania – mniej lub bardziej udane. Inwestujesz od kilku lat i czujesz się w tym już coraz pewniej, ale Twoja strategia jest zbyt bezpieczna, by przynosić Ci duże zyski.

Na tym etapie czas na bardziej agresywne i ryzykowne zagrania. Na początku możesz czuć się z tym nie do końca komfortowo, ale Twoim celem jest wytrwać w tej nowej strategii i nauczyć się, jak to ryzyko kalkulować.

7. Dywersyfikuj źródła przychodu

Jeśli dążysz do wolności finansowej, to nie możesz opierać swojego portfela inwestycyjnego tylko o jedną konkretną grupę aktywów.  To bardzo ryzykowne rozwiązanie, które wcale nie zapewni Ci spokoju i nie pozwoli swobodnie korzystać z zarobionych pieniędzy.

Dlatego przedostatni etap na drodze do wolności finansowej to zdywersyfikowanie źródeł przychodu.

Upewnij się, że jest ich na tyle dużo, że gdy jedno z nich się “wysypie” to nie zmieni to w znaczący sposób Twojej sytuacji finansowej.

8. Nie musisz już pracować dla pieniędzy

I w końcu: jesteś wolna finansowo! Przeszłaś przez wszystkie kroki, by wreszcie móc cieszyć się tym pięknym stanem. 

Masz solidne oszczędności i stabilne, pasywne comiesięczne dochody z inwestycji, które pozwalają Ci żyć na zadowalającym poziomie. To oznacza, że nie musisz już dłużej pracować dla pieniędzy i możesz skupić się tylko na tym, co lubisz robić.

Wiem, że na początku pojęcie wolności finansowej może brzmieć jak mrzonka, ale jak widzisz dzieli Cię od niej “zaledwie” kilka konkretnych kroków. Oczywiście dojście do tego ostatniego etapu w większości przypadków zajmie kilka lub kilkanaście lat, ale jeśli zaczniesz już teraz, to będziesz cieszyć się wolnością finansową szybciej, niż Ci się wydaje.

A na jakim etapie jesteś teraz?