Jak zwiększyć swoje zarobki i dorobić do domowego budżetu?

Ile znasz sposobów na to, by zwiększyć swoje zarobki? 

Często słyszę, szczególnie poruszając temat oszczędzania, że z pustego i Salomon nie naleje. Czyli jeśli ktoś zarabia np. 4000 zł i jest jedynym żywicielem rodziny 2+1 to faktycznie ciężko będzie mu jeszcze odkładać co miesiąc jakąś większą sumę. W takiej sytuacji nawet wszelkie wskazówki na temat prowadzenia budżetu domowego czy dobrych nawyków finansowych nie zmienią zbyt wiele.

Bo nie o to w tym wszystkim chodzi! Oszczędzanie czy wprowadzenie nawyków to nie jest magiczne rozwiązanie wszystkich problemów z pieniędzmi. Czasami – nie ma się co czarować – trzeba po prostu zwiększyć swoje zarobki.

Dzisiaj przedstawię Ci kilka różnych pomysłów, w jaki sposób możesz dorobić do domowego budżetu. Ale zanim to nastąpi, przed Tobą najważniejszy pierwszy krok, czyli… zmiana nastawienia.

Chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Zmień nastawienie

Jeśli myślisz, że Twoja jedyna szansa na zwiększenie zarobków to podniesienie najniższej krajowej, to bardzo dobrze, że tutaj jesteś.

Tak długo, jak będziesz uważała, że Twoje finanse zależą od czynników zewnętrznych (ustawy rządu, łaska szefa, szczęście), tak długo będziesz na straconej pozycji. 

Wbrew pozorom dorobienie do domowego budżetu kilkuset złotych miesięcznie to nie jest nic trudnego i skomplikowanego; pod warunkiem, że zrozumiesz, że to zależy od Ciebie. 

Dlatego krok 1 to zrozumienie, że pieniądze nie spadną Ci z nieba i że Ty sama musisz (możesz) po nie sięgnąć. 

Jeśli nie czujesz się dobrze w swojej obecnej sytuacji finansowej, to koniecznie sprawdź poniższe sposoby na to, jak zarobić dodatkowe pieniądze. 

Jak zwiększyć zarobki pracując na etacie?

Większość osób, które zmaga się z mało elastycznym budżetem, to właśnie osoby pracujące na etacie. Tu sytuacja z pozoru jest prosta: co miesiąc dostajesz na konto określoną kwotę, ewentualnie raz na jakiś czas otrzymujesz premie. 

Dlatego osobom pracującym na etacie często wydaje się, że nie mogą już nic więcej zrobić, by poprawić swoją sytuację finansową. Jeśli Ty też jesteś taką osobą, to patrz punkt 1: najpierw zmień swoje nastawienie. Następnie uświadom sobie, że masz tak naprawdę 3 możliwości na to, by zwiększyć swoje zarobki:

 • nadgodziny,
 • poproszenie o podwyżkę,
 • awans.

Brzmi banalnie? Być może, ale nie ma się co czarować – jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, to musisz pójść właśnie jedną z tych 3 ścieżek (albo wszystkimi po kolei).

Tu nie ma drogi na skróty.

Nadgodziny

Jeśli tylko możesz wziąć nadgodziny w obecnej pracy, to na pewno jest to na początek dobry pomysł na dorobienie do domowego budżetu. 

Poza tym dodatkowe godziny pracy to też szansa dla Ciebie na zdobycie większego doświadczenia, a tym samym postaranie się o awans, o czym piszę więcej w kolejnych punktach.

Poproś o podwyżkę

To jest z łatwiejszych (koncepcyjnie), a jednocześnie najtrudniejszych (pod względem wykonania) sposobów na to, jak zarobić dodatkowe pieniądze.

Nie powiem Ci, że wystarczy pójść do szefa i poprosić o podwyżkę, bo takie podejście bez żadnego przygotowania jest z góry skazane na porażkę. 

Do takiej rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować, czyli m.in.:

 • Pokaż, jakie korzyści Twoja praca przynosi firmie.
 • Zastanów się, jakie pytania może zadać Ci szef i jak na nie odpowiedzieć.
 • Wymień nowe umiejętności czy dodatkowe kwalifikacje, jakie zdobyłaś w ostatnim czasie i pokaż, jak wpływają lub mogą wpłynąć na wyniki w firmie.

Zwiększ swoje kwalifikacje i postaraj się o awans i większe wynagrodzenie

Jeśli chcesz zwiększyć zarobki pracując na etacie, możesz albo postarać się o podwyżkę (o czym pisałam wyżej) i jednocześnie zostać na obecnym stanowisku lub postarać się o awans. 

Awans oczywiście wiąże się z wyższym wynagrodzeniem (często różnica jest naprawdę spora), ale jednocześnie zazwyczaj też z większą odpowiedzialnością i większą liczbą obowiązków.

Natomiast jeśli myślisz o osiągnięciu wolności finansowej i jednocześnie chcesz zostać na etacie, to wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery jest praktycznie jedynym rozwiązaniem.

Nie oczekuj jednak awansu tylko ze względu na np. długi staż pracy. Firma musi wiedzieć, że Twój awans będzie obopólną korzyścią, dlatego najpierw musisz podnieść swoje kwalifikacje.

Jak widzisz, będąc na etacie można spokojnie zarobić dodatkowe pieniądze, ale trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Zmień pracę

Czasami w obecnej pracy po prostu nie da się już zwiększyć zarobków. Albo doszłaś do najwyższego stanowiska, albo pracujesz w takim miejscu, w którym praktycznie nie ma możliwości awansu. 

Jeśli u Ciebie tak właśnie jest, to jedynym rozwiązaniem jest zmiana pracy. 

Wiem, że to dla wielu osób poważny i trudny krok, ale jeśli chcesz czuć się bezpiecznie finansowo i dążyć do finansowej wolności, to musisz wyjść ze swojej strefy komfortu. 

W niektórych przypadkach będzie to oznaczało właśnie zmianę pracy. 

Jak zwiększyć zarobki, gdy masz swoją firmę

Zwiększanie zarobków to podstawowa kwestia, o którą musisz dbać, gdy prowadzisz własną firmę.

O ile na etacie masz praktycznie tylko 3 drogi, tak na własnej działalności ten temat jest jednocześnie dużo bardziej skomplikowany, ale jest też więcej możliwości rozwoju.

Domyślam się, że jeśli to czytasz, to nie prowadzisz rozbudowanej korporacji, a raczej jednoosobową działalność lub ewentualnie zatrudniasz kilka osób. 

Aby zwiększyć zarobki w swojej firmie, musisz przeanalizować swój model biznesowy i odpowiednio zaplanować oferty – tu nie ma drogi na skróty. 

Jednak czasami już kilka małych kroków może sprawić, że nagle w Twoim budżecie pojawią się dodatkowe pieniądze. 

Przygotowałam dla Ciebie 4 inspiracje:

 1. Odezwij się do byłych klientów i zaproponuj nową usługę.
 2. Dobrze zaplanuj ścieżkę swoich ofert tak, by obecnym klientom móc zaoferować dodatkową, bardziej rozbudowaną usługę.
 3. Przejrzyj swoje miesięczne koszty i sprawdź, czy na pewno tego wszystkiego potrzebujesz.
 4. Zautomatyzuj część działań w biznesie, by uwolnić swój czas na inne działania.

Jak dorobić dodatkowe pieniądze do domowego budżetu?

Być może z różnych powodów jest Ci dobrze w Twojej pracy na obecnym stanowisku i nie chcesz tego zmieniać, tylko po prostu w inny sposób dorobić kilkaset złotych miesięcznie do domowego budżetu. 

Przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów, jak możesz to zrobić.

Wykorzystaj swoje umiejętności

 1. Udzielaj korepetycji w tym, w czym jesteś naprawdę dobra.
 2. Sprzedawaj ubraniowe perełki znalezione w second handach.
 3. Piecz torty lub inne słodkości. 
 4. Prowadź bloga i zarabiaj na linkach afiliacyjnych (uwaga: tutaj potrzeba czasu na to, by blog się rozwinął i generował odpowiedni ruch).
 5. Oferuj swoje usługi jako wirtualna asystentka

Znajdź pracę weekendową/wieczorową

 1. Wieczorowa lub weekendowa opieka nad dziećmi
 2. Sprzątanie
 3. Inwentaryzacja towaru w sklepach
 4. Hostessa
 5. Wyprowadzanie psa
 6. Opieka nad zwierzętami w czasie nieobecności właściciela

Czy da się zwiększyć swoje zarobki? Jak widzisz pomysłów jest wiele, a w tym artykule przedstawiłam Ci tak naprawdę konkretne kroki. Pamiętaj, że podstawą jest zmiana myślenia, czyli nie zakładaj z góry, że cokolwiek Ci się należy, a zastanów się, co TY możesz zrobić, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. 

Jakie Ty masz do tego podejście? A może masz jeszcze inne pomysły na dorobienie do domowego budżetu, którymi chcesz się podzielić?