Dobre nawyki finansowe do wdrożenia w 2024

Nowy rok, nowe cele i nawyki, w tym również finansowe. Chociaż coraz więcej osób deklaruje, że nie robi postanowień noworocznych, to jednak za każdym razem 2 stycznia siłownie są przepełnione a zakładanie kont oszczędnościowych cieszy się w tym czasie dużą popularnością.

I nie ma w tym nic złego! Postanowienia noworoczne to często bardzo silny bodziec do rozpoczęcia czegoś, co było odkładane przez wiele miesięcy. Problem pojawia się wtedy, gdy w połowie stycznia zapał stygnie.

Dlatego ja zawsze proponuję, by dokonać tu jednej małej zmiany: zamiast spisywać postanowienia, zacznij tworzyć nawyki.

Nawyki ludzi sukcesu - jak oni to robią?

Ostatnio pisałam o tym, jak wygląda przeciętny dzień milionera i jasno wynikało z tego, że ogromną rolę w ich życiu odgrywają nawyki. Oczywiście to nie jest tak, że udało im się osiągnąć sukces dzięki wstawaniu o 5 czy medytowaniu! Jednak prawie każdy milioner czy miliarder w wywiadach przyznaje, że pewne nawyki są w ich codzienności kluczowe i pomagają utrzymać dyscyplinę, tak ważną do tego, by móc rozwijać swoje firmy.

Nawyki są tak istotne dlatego, że są to czynności, które wykonujemy podświadomie, automatycznie. 

  • Gdy skorzystasz z toalety, to naturalne jest dla Ciebie to, że idziesz umyć ręce.
  • Gdy wstajesz rano, pierwsze kroki kierujesz do kuchni, by zaparzyć kawę.

Takich małych nawyków mamy naprawdę sporo i nad większością z nich wcale się nie zastanawiamy.

Dlatego też zamiast tworzenia noworocznych postanowień namawiam Cię do wyrobienia w sobie pewnych nawyków, bo dzięki temu jest dużo większa szansa, że te schematy zostaną z Tobą na dłużej niż tylko do połowy stycznia. 

Zobacz, jakie nawyki finansowe warto wyrobić sobie w 2024 roku

Nawyk oszczędzania

Oszczędzać można na wiele różnych sposobów:

  • odkładać do skarbonki wszystkie drobne po zakupach,
  • wrzucać codziennie 2 zł
  • czy chociażby zmniejszać swoje wydatki.

To wszystko jest ważne i dzięki temu każdy może znaleźć najlepszy dla siebie sposób, ale jeśli chcesz wyrobić w sobie silny nawyk oszczędzania, to warto trzymać się tej jednej zasady: zawsze najpierw wpłacaj pieniądze na konto oszczędnościowe, zanim zaczniesz opłacać rachunki czy przeznaczać pieniądze na inne wydatki.

W praktyce wygląda to tak: ustaw automatyczny przelew w wysokości 10% (lub więcej) w dniu, kiedy na Twoje konto wpada wypłata.

Jeśli tę decyzję zostawisz na koniec miesiąca, to może się okazać, że najzwyczajniej w świecie nie będzie już z czego odłożyć.

Kontroluj swoje finanse - budżet domowy

Jeśli co miesiąc zastanawiasz się, gdzie się podziały wszystkie Twoje pieniądze, to koniecznie musisz wdrożyć nawyk prowadzenia budżetu domowego! 

Regularne spisywanie przychodów, a przede wszystkim wydatków pozwoli Ci sprawdzić, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi i co możesz zrobić, by poprawić swoją sytuację finansową.

Przy prowadzeniu budżetu domowego trzeba być naprawdę skrupulatnym i dokładnie “księgować” każdy paragon, ale to taki nawyk, który bardzo szybko poprawi Twoją sytuację finansową.

Już po miesiącu będziesz mogła przeanalizować swój budżet i jasno zobaczysz, gdzie leży problem.

Inwestuj w siebie

Inwestowanie w nieruchomości, kryptowaluty czy złoto to złożony temat i wcale nie jest to coś, co polecałabym każdemu. W większości przypadków aby osiągnąć jakiś sensowny zwrot trzeba obracać dość dużymi pieniędzmi, na co niewiele osób może sobie na starcie pozwolić. 

Dlatego kolejny ważny nawyk finansowy to inwestowanie w siebie, w samorozwój. 

Praktycznie żadna inna inwestycja nie da Ci takiego zwrotu jak nauka nowych rzeczy, zrobienie dodatkowego kursu czy pójście na studia podyplomowe.

Dlaczego?

Bo czasami wystarczy zdobyć dodatkowe wykształcenie, by móc ubiegać się o lepszą pracę czy pozyskiwać klientów premium.

A ten nawyk finansowy, w przeciwieństwie do inwestowania np. na giełdzie, praktycznie każdy jest w stanie wdrożyć.

Nawyk odroczonej gratyfikacji

Kojarzysz ten eksperyment, w którym dzieciom dawało się wybór między jednym ciasteczkiem natychmiast (pianką, cukierkiem czy innym smakołykiem) lub dwoma jeśli odczekają 15 minut?

To jest właśnie przykład tego, jak działa odroczona gratyfikacja i można o niej mówić w naprawdę wielu obszarach życia.

Jak to wygląda w przypadku finansów?

Tutaj też objawia się to w kilku różnych sytuacjach, ale najczęściej wygląda to tak jak w tym przykładzie:

Wydajesz większość pieniędzy na bieżąco, realizując przy tym swoje zachcianki. Jednocześnie cały czas marzysz o porządnym ekspresie do kawy, ale twierdzisz, że Cię na niego nie stać. Widzisz, o co mi chodzi? Kupując wszystko co popadnie bez zastanowienia ani nie możesz odłożyć na to, czego naprawdę chcesz, ani nie masz pieniędzy na żadne inwestycje.

Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk odroczonej gratyfikacji i przez zakupem (szczególnie tych droższych rzeczy) zastanowić się, czy naprawdę tego potrzebujesz.

Kontroluj stan konta - czy masz w sobie ten nawyk?

Często słyszę (podczas konsultacji, warsztatów czy w prywatnych rozmowach), że ludzie nawet nie zaglądają na swoje konto, bo tak im się żyje lepiej. Wiem, co to oznacza w praktyce – gdy nie wiesz, ile tak naprawdę masz pieniędzy, trochę łatwiej Ci się je wydaje. A przecież nikt z nas nie chce myśleć o ograniczeniach. Dużo lepiej jest iść do sklepu i kupić to, na co ma się ochotę, prawda? 

Problem pojawia się wtedy, gdy nagle pieniądze się kończą. 

Dlatego jeden ze świetnych nawyków finansowych, który naprawdę może zmienić Twoją sytuację, to sprawdzanie stanu konta. Nawet codziennie! Możesz połączyć to z innym, już dawno utrwalonym nawykiem, np. myciem zębów.

Prowadź dziennik

Co wspólnego z finansami ma prowadzenie dziennika? Okazuje się, że bardzo wiele!

Takie codzienne spisywanie swoich myśli, wizji na przyszłość, powodów wdzięczności czy chociażby podsumowania dnia może być niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa finansowego.

Prowadząc dziennik, skup się na tym, by codziennie odpowiedzieć sobie m.in. na takie pytania:

  • Co mogę zrobić dzisiaj, by w przyszłości więcej zarabiać?
  • Czy jestem zadowolona ze swojej sytuacji finansowej? 
  • Jak się czuję ze swoim obecnym stanem konta?
  • Jakie decyzje finansowe dzisiaj podjęłam?

 

Możesz też w takim dzienniku prowadzić tracker nawyków.

Jak efekt latte wpływa na Twoje finanse?

Pewnie słyszałaś o efekcie latte, czyli o tym, żeby przestać codziennie kupować kawę na mieście i dzięki temu po roku oszczędzić 5475 zł (zakładając, że kawa kosztuje 15 zł). 

Tylko że to trochę wymyślony problem, bo zapewne bardzo mała garstka osób kupuje codziennie latte.

Jednak sam nawyk pilnowania takich małych wydatków jest bardzo istotny. Może u Ciebie nie będzie to kawa, a na przykład marnowanie jedzenia? 

Wypisz sobie kilka kategorii, chociażby takich jak:

  • płatne subskrypcje (np. serwisy VOD),
  • jedzenie (w tym np. kupowanie gotowych kanapek przed pracą),
  • kosmetyki (szczególnie te, których użyjesz raz i za kilka miesięcy musisz wyrzucić, bo będą przeterminowane).

Następnie wyrób w sobie nawyk (możesz połączyć go z nawykiem prowadzenia dziennika) codziennego sprawdzania, jak wyglądały Twoje wydatki w każdej z tych kategorii.

Zwiększaj dochody (to nawyk ludzi sukcesu)

Wszystkie te wcześniejsze nawyki są bardzo ważne, ale w pewnym momencie zauważysz, że odbijasz się od ściany, bo samo oszczędzanie i pilnowanie wydatków przestanie być wystarczające. 

Czasami po prostu będziesz musiała zwiększyć swoje dochody.

Dlatego kolejny nawyk finansowy to zadawanie sobie pytania: “co jeszcze mogę zrobić, by zarobić więcej?”. Znowu polecam Ci połączyć go z innym nawykiem, np. cotygodniowym podsumowaniem w firmie.

Inwestuj w zdrowie - ten nawyk naprawdę jest wart miliony!

Niewiele osób, myśląc o nawykach finansowych, weźmie pod uwagę coś takiego jak dbanie o swoje zdrowie. W końcu tak modny jest kult pracy ponad siły (i często spędzania po kilkanaście godzin na siedząco przed ekranem), picia hektolitrów kawy czy spania po 5-6 godzin.

Mimo że coraz więcej mówi się o podejściu work-life balance, to jednak wciąż za mało dbamy o swoje zdrowie (szczególnie pracując we własnych biznesach). 

A przecież to tak bardzo przekłada się na efekty, również finansowe!

Jeśli jesteś ciągle przemęczona, boli Cię głowa i plecy, to będziesz pracować mniej wydajnie.

A jeśli czujesz, że z Twoją psychiką jest niezbyt dobrze, to nie będziesz miała siły na pracę czy odwagi do podejmowania ryzykownych decyzji w firmie. 

Jak wyrobić w sobie nawyk dbania o zdrowie?

To może być codzienne robienie dla siebie czegoś dobrego (10 minut jogi, łykanie witamin), ale też comiesięczne podsumowanie i sprawdzanie stanu zdrowia, umawianie się na badania czy wizyty u lekarzy.

Te 9 nawyków finansowych (często wdrażanych przez ludzi „sukcesu”) pozwoli Ci sprawniej zbudować bezpieczeństwo finansowe. Które już masz a które dopiero planujesz wcielić w życie?