nawyki kobiety dojrzałej finansowo - piasek w butach

Nawyk nr 9: oszczędzaj

“Gdybyś zamiast płacić za kawę na mieście za każdym razem odkładała te pieniądze, teraz jeździłabyś już nowym porsche”.  

Na pewno słyszałaś kiedyś coś podobnego. Byłoby pięknie, gdyby to naprawdę tak działało! Problem w tym, że oszczędzanie to jednak bardziej skomplikowana sprawa.  

Dobra wiadomość jest taka, że można się tego nauczyć i sprawić, by stało się Twoim codziennym nawykiem. Koniecznie sprawdź, jak małymi krokami wprowadzić to w życie i poznaj triki, które sprawią, że oszczędzanie stanie się łatwe i przyjemne! 

Jak oszczędzają Polacy?

Z badań przeprowadzonych pod koniec 2021 przez Pracuj.pl wynika, że 54% Polaków regularnie oszczędza część swojej pensji. Jednocześnie 66% z nich aby oszczędzać, musi mocno ciąć wydatki, co skłania do refleksji, że jedno źródło dochodu to za mało, by jednocześnie odkładać pieniądze i nie musieć żałować sobie mniejszych i większych przyjemności. 

Z kolei jak podaje Mojeppk.pl, na tle innych krajów Unii Europejskiej pod względem oszczędzanych kwot jesteśmy na trzecim miejscu… od końca.  

To alarmujące dane, bo bez wątpliwości świadomość, że mamy odłożoną pewną kwotę na czarną godzinę, daje duży komfort psychiczny. 

Jakie jeszcze powody mogą przekonać Cię do tego, że warto oszczędzać? 

4 powody, dla których powinnaś zacząć oszczędzać już TERAZ

  1. Dzięki oszczędnościom możesz spać spokojnie. Jeśli masz odłożone jakieś pieniądze (nawet niewielką kwotę), to przestajesz tak bardzo martwić się o przyszłość swoją i swojej rodziny. Wiesz, że jeśli coś się zepsuje, albo z innych względów będziesz potrzebować pewnej gotówki na tu i teraz, to po prostu wyciągniesz ją z konta.  
    Taki spokój sprawia, że jesteś dużo bardziej efektywna i skupiasz się na swojej pracy, bo wiesz, że przyszłość Twojej rodziny jest już w jakimś stopniu zabezpieczona.  
  2. Nie musisz robić czegoś wbrew sobie. Gdy znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebować pieniędzy na JUŻ, a nie masz żadnych oszczędności, zaczniesz kombinować, skąd je wziąć. Jeśli to niewielka kwota, to być może uda Ci się złapać dodatkową pracę, ale będziesz wracała do domu sporo później i dużo bardziej zmęczona. 
    Jeśli nie będzie czasu na zarobienie tych pieniędzy, będziesz musiała je pożyczyć. W ten sposób albo zadłużysz się w banku na konkretny procent, albo będziesz prosiła rodzinę o pożyczkę, co raczej nie jest w żaden sposób komfortowe. 
  3. Możesz prowadzić ciekawsze i spełnione życie. Kto powiedział, że pieniądze trzeba oszczędzać tylko na emeryturę i na czarną godzinę? Oczywiście bardzo ważne jest, by część swoich finansów przeznaczyć właśnie na takie cele, ale nie chcesz chyba obudzić się za 20 lat z myślą, że życie przeszło Ci koło nosa? 
    Oszczędności pozwolą Ci na zwiedzanie świata, doświadczanie różnych wrażeń i spełnianie materialnych marzeń, które sprawiają, że każdy dzień jest po prostu lepszy. 
  4. Część oszczędności możesz inwestować i je pomnażać. Trzymanie gotówki na koncie to nie jest najlepszy pomysł na to, co możesz zrobić ze swoimi pieniędzmi. Pewien procent swoich oszczędności możesz zainwestować i dzięki temu jeszcze szybciej pomnażać swój majątek. 

2 typy oszczędzania

Z czym kojarzy Ci się oszczędzanie?  

Jedni powiedzą, że jest to odkładanie części swojej wypłaty na lokatę czy “do skarbonki”.  

Natomiast oszczędzanie może przybierać też inną formę; taką, w której codziennie dokonujesz bardziej świadomych wyborów. 

Moim zdaniem to są właśnie dwa podstawowe typy oszczędzania. Czy trzeba decydować się tylko na jeden? Absolutnie nie! Możesz odkładać pieniądze na różne sposoby, ale jeśli jeszcze tego nie robisz, to warto zacząć od jednego, by nie zniechęcić się zbyt szybko.  

Nawyk automatycznego oszczędzania - 3 triki

  1. Ustaw stały przelew na konto oszczędnościowe. W momencie, gdy dostajesz wypłatę, niech jej część będzie automatycznie przelewana na osobne konto. Najlepiej, żeby było to minimum 10%. Z czasem może zauważysz, że jesteś w stanie odkładać więcej. 
    To świetna metoda, bo tej części wypłaty w ogóle nie bierzesz pod uwagę przy codziennych zakupach. Ona sama znika z Twojego konta, więc nie masz też poczucia, że coś musisz poświęcić. 
  2. Drobne po zakupach wrzucaj do słoika. Monety zalegają Ci w portfelu lub w kieszeni? Od razu po powrocie z zakupów wrzucaj je do skarbonki czy słoika, który postawisz w widocznym miejscu. Rosnąca sterta monet będzie motywować Cię do tego, by odkładać więcej. 
    Płacisz kartą? Sprawdź, czy Twój bank nie oferuje opcji zaokrąglania do pełnych kwot (najczęściej co 10 zł). Jeśli na zakupach wydasz 54 zł, to automatycznie 6 zł trafi na osobne konto oszczędnościowe.
  3. Cashback. Coraz więcej sklepów przy zakupach internetowych oferuje zwrot części zapłaconej kwoty. Najczęściej wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę, a cała reszta zadzieje się automatycznie. 

Pamiętaj, że liczy się każdy grosz. Będziesz zdziwiona, gdy po miesiącu takiego oszczędzania okaże się, że udało Ci się odłożyć całkiem sporą sumę. 

Wybieraj świadomie i oszczędzaj

Powyższe przykłady pokazują, jak możesz oszczędzać, po prostu odkładając określone kwoty w osobne miejsce. To faktycznie pozwala uzbierać całkiem sporą sumę, ale dopiero gdy przyjrzysz się swoim codziennym nawykom, zobaczysz, że w nich również tkwi ogromny potencjał. 

Poznaj 5 podstawowych czynności, które nie zabiorą Ci dużo czasu, a pomogą podreperować domowy budżet. 

Na zakupy spożywcze chodź z listą

Ile razy zdarzyło Ci się znaleźć w lodówce zwiędniętą sałatę, albo przeterminowany jogurt? Nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie produkty w całości, ale możesz sobie ułatwić to zadanie, chodząc na zakupy z listą.  

Idealnie byłoby planować posiłki na cały tydzień (albo chociaż kilka dni), bo dzięki temu kupujesz tylko to, co realnie zużyjesz, ale też zaoszczędzasz czas na zastanawianiu się, co dzisiaj ugotować. 

Listę zakupów możesz tworzyć w dedykowanej do tego aplikacji, dzięki czemu masz ją zawsze pod ręką.  

Zrób przegląd wszystkich subskrypcji

Usługi, które co miesiąc ściągają pewną kwotę z Twojego konta, mogą być sporym zagrożeniem dla Twoich oszczędności. Wszystko jest w porządku, jeśli faktycznie z tego korzystasz, ale jeśli wykupiłaś np. abonament na e-booki i przez miesiąc przeczytałaś zaledwie 10 stron, to warto zastanowić się, czy naprawdę jest Ci to potrzebne.  

Przejrzyj wyciągi z konta z ostatniego miesiąca i zobacz, do jakich subskrypcji masz podpiętą kartę. Jeśli nie korzystasz już z tej usługi, to jak najszybciej z niej zrezygnuj. To da Ci oszczędności rzędu kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie! 

Sprawdź swoich dostawców internetu i abonamentu komórkowego

Gdy kończy się umowa na telefon czy internet, to często z przyzwyczajenia po prostu przedłużamy ją u obecnego dostawcy, a to nie zawsze jest korzystne finansowo! Większość dostawców oferuje atrakcyjne oferty dla nowych użytkowników, albo w pakietach rodzinnych (im więcej osób, tym mniej płacisz za jedną). 

Sprawdź, kiedy kończą Ci się umowy na telefon i internet i zastanów się, czy zmiana operatora nie przyniesie Ci realnych korzyści.  

Zrób wiosenne porządki

Gdybyś teraz przejrzała swoją szafę, z pewnością znalazłabyś w niej ubrania, które już na Ciebie nie pasują, albo po prostu ich nie nosisz, bo przestały Ci się podobać.  

Podobnie będzie z książkami, różnymi gadżetami a nawet meblami, które zalegają Ci na strychu. Tymczasem komuś innemu te rzeczy mogą się bardzo przydać!  

Ustal sobie, że np. raz na kwartał robisz przegląd swoich rzeczy i wystawiasz na sprzedaż to, czego już nie używasz. Nie dość, że może Ci się dzięki temu uzbierać ładna kwota, to jeszcze zrobisz porządki w domu! 

Planuj domowy budżet

Brak kontroli nad domowymi finansami sprawia, że z portfela może Ci uciekać dużo więcej pieniędzy, niż Ci się wydaje. Jeśli nie wiesz, ile i na co tak dokładnie wydajesz, to będzie ciężko znaleźć obszary, w których możesz jeszcze nieco zaoszczędzić. 

O planowaniu domowego budżetu napisałam cały obszerny artykuł, więc sprawdź koniecznie, jak możesz uczynić z tego swój nawyk. 

Co zrobić z oszczędnościami?

Mam nadzieję, że przekonałam Cię już, jak ważne jest odkładanie pieniędzy i że można to robić na wiele łatwych sposobów. 

Jednak oszczędzanie bez konkretnego celu może sprawić, że szybko stracisz motywację.  

Dlatego warto ustalić sobie, że część oszczędności będzie na czarną godzinę, część w coś zainwestujesz, a za pozostałe pieniądze będziesz spełniać swoje większe i mniejsze marzenia. 

Jeśli zwizualizujesz swoje cele, będzie Ci łatwiej utrzymać motywację na wysokim poziomie i jednocześnie nadać temu oszczędzaniu sens.  

 

Odkładanie pieniędzy to kolejny nawyk Kobiety Dojrzałej Finansowo. Wydawałoby się, że robi to niemal każdy, jednak statystyki, które zacytowałam na początku, pokazują całą prawdę. A jak to wygląda u Ciebie?