11 filarów bezpieczeństwa finansowego

Jaka jest Twoja definicja bezpieczeństwa finansowego? Czy to dla Ciebie oszczędności, które pomogą Ci przeżyć pół roku bez żadnych dochodów, inwestycje, które przynoszą ciągły zysk czy może świadomość tego, że po prostu co miesiąc będzie Cię stać na “normalne” życie? 

Definicja bezpieczeństwa finansowego jest ruchoma i dla każdego z nas może być nieco inna. Jednak dążenie do niej u większości będzie wyglądało bardzo podobnie i według moich badań i doświadczeń opiera się na 11 filarach. To one, budowane krok po kroku, w końcu dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa finansowego. 

1. Weź odpowiedzialność za siebie i swoją sytuację finansową

O odpowiedzialności mówię dużo i często, ale to dlatego, że jest to pierwszy i niezbędny krok do tego, by w ogóle zacząć pracować nad swoim bezpieczeństwem finansowym.

W swojej pracy spotykałam się z różnymi historiami kobiet, które żyły w naprawdę nieciekawych warunkach i udało im się ruszyć z miejsca dopiero wtedy, gdy zrozumiały, że ich sytuacja finansowa zależy głównie od nich. 

Dlatego stań przed lustrem i powiedz głośno: to ja jestem odpowiedzialna za siebie i swoją sytuację finansową. 

Nie czekaj na pomoc z zewnątrz, nie czekaj, aż coś samo się zmieni czy naprawi. Weź sprawy w swoje ręce.  

2. Twoje przekonania na temat pieniędzy

W większości domów o pieniądzach albo w ogóle się nie mówi, albo stawia się je w niekorzystnym świetle.  

Pieniądze szczęścia nie dają. 

Pierwszy milion trzeba ukraść. 

Tylko ciężką pracą ludzie się bogacą.  

Te powtarzane w kółko zdania sprawiają, że sami wchodzimy w dorosłość z takimi przekonaniami. Tymczasem one wcale nie ułatwiają zarabiania pieniędzy i dążenia do bezpieczeństwa finansowego.  

Co warto w takiej sytuacji zrobić? Pozbyć się tych przekonań, a właściwie to zamienić je na bardziej wspierające. Możesz poczytać o tym na moim blogu, np. w artykule o tym, czy tylko ciężka praca przybliży Cię do bogactwa, albo czy bogaci ludzie są chciwi.  

3. Nawyki – jakie warto wdrożyć?

Nawyki bardzo mocno wałkowałam na blogu, bo powstał na ten temat cały cykl.

Dlaczego są one tak ważne w budowaniu bezpieczeństwa finansowego? Bo pojedyncze działania nie przyniosą długofalowego efektu, a przecież właśnie o to tutaj chodzi. To regularne powtarzanie danych czynności (czyli właśnie nawyk) sprawia, że jesteśmy w stanie zarabiać więcej pieniędzy i zabezpieczać swoje finanse. 

4. Prowadź budżet domowy

Budowanie bezpieczeństwa finansowego brzmi dumnie – jak jakieś wielkie przedsięwzięcie, niemożliwe do spełnienia przez “zwyczajnego” człowieka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na początku wcale nie chodzi o milionowe inwestycje czy kupowanie akcji na giełdzie. To wszystko zaczyna się od małych kroków i jednym z nich jest właśnie prowadzenie budżetu domowego. Ta jedna mała rzecz, jeśli będzie wykonywana regularnie i skrupulatnie, to bardzo dobry start do zbudowania bezpieczeństwa finansowego. 

5. Ustal hierarchię wydatków

Wakacje all inclusive, wymarzona sukienka od projektanta czy może jednak nowy porządny sprzęt do pracy, bo Twój laptop już ledwo zipie? W jaki sposób podejmujesz decyzje o takich zakupach?

Jeśli nie kontrolujesz swoich wydatków i pieniądze w pierwszej kolejności rozdysponowujesz na swoje przyjemności, to w ten sposób nie zbudujesz bezpieczeństwa finansowego, bo jednym z jego filarów jest właśnie ustalenie hierarchii wydatków.

Co to oznacza w praktyce? Podstawą jest wydzielanie pieniędzy w pierwszej kolejności na te rzeczy, które są niezbędne i które przybliżą Cię do osiągnięcia celów finansowych.

6. Zdefiniuj cele

Długoterminowe planowanie finansów, a co za tym idzie, wyznaczanie celów, omawiałam w pierwszym artykule z cyklu Nawyków Kobiety Dojrzałej Finansowo. Podawałam tam różne przykłady, takie jak: za 5 lat spłacę ostatnią ratę kredytu hipotecznego czy razem z rodziną zwiedzę 5 różnych krajów. 

Z pewnością są to cele związane z pieniędzmi i Twoje mogą brzmieć podobnie. Jednak pamiętaj, że w kontekście budowania bezpieczeństwa finansowego ważnym celem będzie zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. Na jak długo? To już kwestia indywidualna, ale optymalnym rozwiązaniem jest odłożenie tylu pieniędzy, żeby starczyło na 6 miesięcy życia bez żadnych dochodów. 

7. Zadbaj o ubezpieczenie

Większość z nas pamięta o ubezpieczeniu samochodu, ale zazwyczaj na tym się kończy. Mało kto myśli o dalszej przyszłości i chociażby o tym, co stanie się z naszą rodziną w przypadku… naszej śmierci. Wiem, że w tym momencie wydaje się to abstrakcyjne, ale niestety nikt z nas nie ma gwarancji, że dożyje spokojnej starości. Dlatego jeśli chcesz czuć się bezpieczna finansowo, to zdecydowanie warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. 

Kolejnym ważnym punktem do odhaczenia jest ubezpieczenie mienia, czyli najczęściej po prostu polisa mieszkaniowa. 

8. Klarowna sytuacja prawna

Na co dzień nie myśli się o takich rzeczach jak uregulowanie sytuacji prawnej, a przecież to podstawa do tego, by czuć się bezpiecznie finansowo! Owszem, sytuacja większości z nas będzie jasna i bezproblemowa, ale jeśli coś Cię martwi, np. kwestia Twojego miejsca zamieszkania czy dziwny spadek od dawno niewidzianego członka rodziny, to postaraj się jak najszybciej to wyjaśnić. Dzięki temu będziesz miała spokojną głowę, by móc zająć się innymi sprawami związanymi z pieniędzmi. 

9. Dywersyfikuj przychody

Jeden z większych błędów jaki możesz popełnić podczas budowania bezpieczeństwa finansowego, to stawianie na tylko jedno źródło przychodów, np. pensja z pracy jednej osoby z rodziny. A co, jeśli ta osoba nagle zostanie zwolniona? Jeśli macie finansową poduszkę bezpieczeństwa, to poradzicie sobie przez pewien czas, ale nigdy nie wiadomo, jak szybko uda się znaleźć nową pracę. 

Dlatego w kontekście budowania bezpieczeństwa finansowego tak ważne jest, by zadbać o różne źródła przychodów, np. z inwestycji czy ze sprzedaży własnych produktów online. 

10. Poszerzaj wiedzę i doskonal umiejętności

Nie da się zadbać o bezpieczeństwo finansowe, jeśli stoisz w miejscu i nie poszerzasz swojej wiedzy. I to bez znaczenia, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firmę. Weź pod uwagę to, że coraz więcej pracodawców przyznaje awanse i premie na podstawie realnych osiągnięć i wkładu w rozwój firmy, a nie na podstawie długości stażu pracownika. 

Ciągłe poszerzanie wiedzy i doskonalenie różnych umiejętności będzie też ważne w kontekście chociażby inwestowania. 

11. Dbaj o relacje

Ostatnim filarem bezpieczeństwa finansowego jest dbanie o relacje. Ten punkt wcale nie jest taki oczywisty, a to właśnie relacje potrafią bardzo mocno warunkować, w jakim miejscu się znajdziemy. No bo jeśli obracasz się wśród ludzi, którzy mają negatywne przekonania na temat pieniędzy, to prawdopodobnie Ty sama też będziesz takie miała. 

Ale jeśli częściej będziesz przebywać w środowisku np. przedsiębiorców czy inwestorów, to jest dużo większa szansa, że dzięki ich wsparciu szybciej zrealizujesz swoje cele. Dlatego tak ważne jest dbanie o relacje. 

 

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu widzisz już, że samo zbudowanie poduszki finansowej to za mało. Dopiero te 11 filarów – zebranych razem – pozwoli Ci w pełni poczuć się bezpieczną finansowo.