Jak przekonania wpływają na Twoje finanse?
Czy wiesz, dlaczego tak wiele osób wciąż ma problemy z pieniędzmi? To, że nie starcza do pierwszego, że duża część Polaków ma długi i prawie w ogóle nie ma oszczędności to nie tylko kwestia sytuacji gospodarczej, ale w dużej mierze… przekonań.
Tak, to, co myślisz o pieniądzach, bardzo mocno wpływa na stan Twojego portfela, a co za tym idzie – przybliża lub oddala Cię od osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego.
Myślisz, że ten temat może Cię dotyczyć? W takim razie zobacz, jakie przekonania są najbardziej szkodliwe i jak możesz zamienić je na te wspierające.
Skąd biorą się przekonania?
Tematowi przekonań i schematów poświęcam cały rozdział w moim e-booku “Jak zbudować dojrzałą relację z pieniędzmi”. Już samo to pokazuje, jak duże znaczenie ma to, co myślisz o pieniądzach.
Ale skąd te przekonania się biorą? Najczęściej po prostu nabywa się je od rodziców czy też osób, z którymi się wychowywaliśmy. Jeśli oni mieli niezbyt pozytywne relacje z pieniędzmi, to naturalnie przekazywali taki schemat również Tobie.
Czy negatywnych przekonań można się pozbyć?
Nie lubię stawiać sprawy w ten sposób, bo pozbycie się pewnych przekonań, które są z Tobą praktycznie od urodzenia, brzmi jak bardzo trudne do zrealizowania zadanie.
Ja wolę mówić o tym jako o przekuciu tych negatywnych schematów w takie, które będą dla Ciebie wspierające. I jak najbardziej jest to możliwe! Musisz tylko pamiętać, że to proces. W końcu te przekonania były przekazywane i wzmacniane w Tobie przez wiele lat. To nie jest coś, co można zmienić ot tak, w jedną chwilę. Na taką zmianę potrzeba czasu, ale to najlepszy prezent jaki możesz sobie teraz podarować – zobaczysz, że efekty przerosną Twoje oczekiwania.
7 najczęstszych przekonań na temat pieniędzy
Gdy pracuję z klientkami nad blokującymi je schematami, często pojawia się u nich zdziwienie: jak to, to ta jedna mała rzecz utrudnia mi zapanowanie nad moimi finansami? Wielu osobom przekonania wydają się czymś mało znaczącym na drodze do bezpieczeństwa finansowego. Co ciekawsze, jest to obszar, z którego większość nawet nie zdaje sobie sprawy.
Może tak jest też u Ciebie. Dopóki ktoś nie nazwie tego wprost, możesz nawet nie pomyśleć, że schemat, który jest w Tobie zakorzeniony od dawna, blokuje Cię przed osiągnięciem wolności finansowej. Dlatego poniżej przedstawiam Ci kilka najpopularniejszych przekonań. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczą Ciebie.
1. Bogaci ludzie są źli
Czy w pierwszym odruchu pomyślałaś, że jest w tym trochę prawdy? Często słyszę głosy, że jeśli ktoś jest bogaty, to na pewno dorobił się w nieuczciwy sposób, albo że źle traktuje swoich pracowników.
To przekonanie może Cię bardzo mocno blokować, bo w końcu nie chcesz, żeby inni uznali Cię za złą osobę, prawda? Przez to podświadomie sama sabotujesz swoją drogę do osiągnięcia wolności finansowej.
2. Trzeba mieć szczęście, żeby mieć pieniądze
Pierwszy milion trzeba wygrać/ukraść.
Temu to się udało, bo dostał duży spadek.
Normalna osoba nie jest w stanie się niczego dorobić.
To przekonanie jest bardzo silne w naszym kraju. Wiele osób uważa, że jeśli nie masz znajomości, albo jeśli akurat Ci się nie poszczęści, to nie osiągniesz wolności finansowej. A skoro już na starcie jesteś skazana na porażkę, to po co w ogóle się starać?
3. Duże pieniądze to duża odpowiedzialność i ryzyko
Znam osobę, która ciągle powtarzała, że ona wcale nie chciałaby wygrać głównej nagrody w Lotto, bo nie wiedziałaby, co zrobić z tymi pieniędzmi. Przerażał ją sam fakt, że mogłaby mieć na koncie dodatkowy milion złotych.
Być może Ty też podświadomie martwisz się, że im więcej będziesz zarabiać, tym trudniej będzie Ci zarządzać tymi pieniędzmi?
4. Pieniądze nie są aż tak ważne
Na pewno nieraz usłyszałaś, że pieniądze szczęścia nie dają. Że jest mnóstwo innych ważnych rzeczy, które powinnaś stawiać na pierwszym miejscu.
Oczywiście każdy ma swój system wartości i wcale nie mówię, że pieniądze powinny się w nim znaleźć na samej górze. Ale nie ma co się oszukiwać – to jest bardzo ważny obszar. Jeśli otaczałaś się ludźmi, którzy cały czas spychali go na dalszy tor, to prawdopodobnie przejęłaś takie zachowanie.
5. Pieniądze są źródłem wszelkiego zła
Znasz to powiedzenie: jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze? Mamy tendencję do tego, by wszędzie tam, gdzie pojawia się jakiś problem, kłótnia czy nieporozumienie jako głównego winowajcę wskazywać właśnie pieniądze. A skoro one naturalnie kojarzą się z czymś złym, to takie przekonanie będzie bardzo mocno blokowało przed ich zarabianiem i gromadzeniem.
6. W dzisiejszych czasach trudno się dorobić
To bardzo często stosowana wymówka, która spotyka się z dużym zrozumieniem otoczenia. No bo przecież pandemia, wysoka inflacja itp. – mamy ciężkie czasy, więc jak tu się czegokolwiek dorobić?
Jeśli też tak myślisz, to prawdopodobnie odkładasz wszelkie swoje pomysły i plany finansowe na przyszłość, na lepsze czasy. Problem w tym, że te lepsze czasy prawdopodobnie nigdy nie nadejdą, bo zawsze znajdzie się coś, przez co trudniej będzie wystartować i utrzymać się w tej drodze do wolności finansowej.
7. Aby zarobić duże pieniądze, trzeba je najpierw mieć
To również często spotykane przekonanie. No bo jeśli pochodzisz z biednej rodziny, nie masz znajomości ani żadnych większych środków na start, to na pewno sobie nie poradzisz – tak myśli gro Polaków.
Ciężko jest nam wyobrazić sobie, że z tego punktu, w którym teraz jesteśmy, możemy za kilka czy kilkanaście lat znaleźć się w tym miejscu z naszej wymarzonej wizji. Tymczasem te duże pieniądze, to bezpieczeństwo finansowe to przecież suma wszystkich naszych małych kroczków, które wykonujemy sumiennie dzień po dniu.
Jak przekuć przekonanie blokujące w przekonanie wspierające?
Przede wszystkim pamiętaj, że zamiana tych blokujących przekonań w przekonania wspierające to proces. To oznacza, że musisz dać sobie czas, bo przed Tobą kilka kroków, które być może wcale nie będą łatwe do wykonania, ale to właśnie one pozwolą Ci zupełnie zmienić Twoje podejście do pieniędzy.
Krok pierwszy to przypomnienie sobie różnych sytuacji, w których poczułaś się szczególnie winna swoich decyzji finansowych. Ważne jest, by skupić się na faktach i konkretnych zdarzeniach.
Kolejne kroki opisałam w e-booku “Jak zbudować dojrzałą relację z pieniędzmi”. Tam też znajdziesz moje wsparcie i różne ćwiczenia, które pomogą Ci w tym procesie. W efekcie przekujesz blokujące schematy i przekonania w takie, które zaczną Cię wspierać na drodze do dążenia do bezpieczeństwa finansowego.