Zarabianie na pasji – plusy i minusy

Zarabianie na pasji – tak czy nie? Tak naprawdę ile osób, tyle opinii, ale trzeba przyznać, że ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. W tym artykule skupimy się na tym, jakie ma to znaczenie w kontekście bezpieczeństwa finansowego. Omówimy też różne przeszkody i wyzwania, które możesz napotkać na tej drodze.

Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o tym, by przekuć swoją pasję w dochodowy biznes, to koniecznie czytaj dalej! 

Hobby jako sposób na życie?

Pewnie znasz to powiedzenie: wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu. I chociaż brzmi to pięknie, to wcale nie zawsze jest tak kolorowo. 

Ale spójrzmy na to z perspektywy 2 różnych osób:  

  1. Karolina od 5 lat pracuje na etacie jako księgowa. Codziennie robi właściwie to samo i mimo solidnej pensji, jej praca zwyczajnie zaczęła ją nudzić. Poza tym czuje się niedoceniana i w obecnej firmie nie widzi dla siebie perspektyw większego rozwoju i awansu. Jednak od zawsze w ramach relaksu lubiła robić zdjęcia, a znajomi twierdzą, że świetnie jej to wychodzi. 
    Karolina coraz intensywniej myśli o tym, by rzucić etat, otworzyć własne studio i zająć się robieniem rodzinnych sesji zdjęciowych.
  2. Agata postawiła wszystko na jedną kartę i stwierdziła, że zacznie sprzedawać swoje rękodzieło, czyli drewniane kolczyki. Była pewna, że szybko rozkręci biznes, bo miała dużo wolnego czasu, a konkurencja nie była zbyt duża. Jednak już po kilku miesiącach okazało się, że sprzedaż kolczyków wcale nie idzie tak dobrze, a Agata jest już zmęczona tym, że cały czas musi pracować, żeby w ogóle się utrzymać. Mało tego – robienie kolczyków przestało sprawiać jej już taką radość, odkąd stało się to jej sposobem na życie. 

Rozumiesz, o co mi chodzi? Chciałam pokazać Ci, że zarabianie na pasji może być świetnym pomysłem, ale w pewnym momencie może stać się też dużym obciążeniem psychicznym. 

Zarabianie na pasji – zalety

No dobrze, ale skoro tutaj jesteś, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, by zmienić coś w swojej ścieżce zawodowej i zacząć zarabiać na tym, co kochasz robić. Zatem jakie są plusy takiego rozwiązania (szczególnie w kontekście bezpieczeństwa finansowego)? 

  • Robiąc to, co naprawdę lubisz, odczuwasz większe spełnienie. Co za tym idzie, masz w sobie więcej motywacji i chęci do tego, by rozwijać swój biznes i osiągać coraz większe przychody.  
  • Jeśli Twoim celem nie jest bogacenie się, a po prostu utrzymywanie zarobków na stałym, satysfakcjonującym Cię poziomie, to zarabiając na pasji, często możesz ustawić swój dzień tak, by pracować zdecydowanie mniej niż np. na etacie. 
  • Zarabianie na pasji najczęściej wiąże się z rozwojem biznesu, a to oznacza, że tak naprawdę nie masz sufitu finansowego, a dzięki temu szybciej i łatwiej będzie Ci osiągnąć bezpieczeństwo w tym obszarze. 

Zarabianie na pasji – wady i ryzyka

Wiesz już, jakie plusy ma zarabianie na pasji, ale takie rozwiązanie niesie ze sobą też pewne przeszkody, które dla niektórych mogą okazać się nie do przeskoczenia. Dlatego zanim rzucisz wszystko i założysz firmę, przemyśl to na spokojnie. Poniżej znajdziesz kilka minusów, jakie – w kontekście bezpieczeństwa finansowego – ma zarabianie na pasji.

  • Duże ryzyko wypalenia. Tak jak w przykładzie Agaty – jest dobrze, dopóki robisz coś, bo możesz i masz na to ochotę. Ale gdy dochodzisz do takiego momentu, że musisz pracować więcej, niż byś chciała, to nagle ulubione zajęcie może stać się męczące. A jeśli zarabianie na pasji to była Twoja jedyna motywacja do założenia firmy, to szybko może się okazać, że to za mało, by ją utrzymać.
  • W niektórych biznesach brak możliwości skalowania. Jeśli np. wykonujesz rękodzieło, albo świadczysz usługi (robisz zdjęcia, torty itp.), to siłą rzeczy masz ograniczony czas, bo doba nie jest z gumy. Tym samym – jeśli nie chcesz zmieniać modelu biznesowego i np. zatrudniać innych osób – masz pewne ograniczenia co do tego, ile jesteś w stanie zarobić.
  • Na początku brak bezpieczeństwa finansowego i stabilnej wypłaty. Pracując na etacie, co miesiąc masz pewną stałą wypłatę, bez względu na to, ile akurat zarobiła firma. Natomiast prowadząc swój biznes, to Ty odpowiadasz za to, ile zarobisz. Na początku, gdy dopiero rozkręcasz działalność, te przychody mogą być niewielkie.
  • Stosunkowo wysokie koszty na start. Jeśli chcesz postawić wszystko na jedną kartę i zacząć zarabiać na pasji, to często na początku musisz zainwestować w potrzebne sprzęty czy materiały. Do tego dochodzą również koszty prowadzenia działalności. Dlatego tak ważne jest, by dobrze przemyśleć tę decyzję i stworzyć przemyślany model biznesowy, by po kilku miesiącach nie utopić firmy w kosztach.

Jak finansowo przygotować się do zarabiania na pasji?

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli masz dużo wolnego czasu, to biznes związany z Twoją pasją możesz rozwijać po godzinach. Dzięki temu wciąż otrzymujesz comiesięczną pensję z etatu, a jednocześnie testujesz pomysł na biznes. 

Jeśli natomiast masz dość swojej obecnej pracy, albo z innych powodów chcesz dość szybko ją zmienić i zacząć zarabiać na pasji, to mimo wszystko warto się do tego przygotować – szczególnie pod kątem finansów. Co możesz w tym kierunku zrobić? 

Zadbaj o finansową poduszkę bezpieczeństwa

Wiem, że pod wpływem emocji i impulsu łatwo podjąć nieprzemyślane decyzje. Ale zachęcam Cię do tego, by – zanim rzucisz wszystko i otworzysz własną firmę – zadbać o finansową poduszkę bezpieczeństwa.  

Optymalnie byłoby odłożyć kwotę, która pozwoli Ci przeżyć 12 miesięcy bez żadnych dochodów. Ale już połowa tej kwoty powinna sprawić, że będziesz mogła prowadzić swój biznes bez presji, że za chwilę zabraknie Ci pieniędzy na życie. A to jest bardzo ważna kwestia, bo kiedy myślisz tylko o tym, że nie będziesz miała za co przeżyć kolejnego miesiąca, to podejmujesz zupełnie inne decyzje niż wtedy, gdy czujesz się bezpiecznie finansowo.  

Stwórz model biznesowy

Czego potrzebujesz na start? Jakie są koszty założenia i prowadzenia działalności? Czy musisz zainwestować w jakiś sprzęt, kupić materiały? W jaki sposób będziesz się promować? 

To tylko niektóre z pytań, które koniecznie musisz sobie zadać, zanim założysz jakikolwiek biznes, również ten oparty na pasji. Pamiętaj, że jako właścicielka firmy będziesz odpowiedzialna za dużo więcej niż tylko wykonywanie zamówień. Oczywiście możesz zlecić takie zadania jak pakowanie przesyłek czy marketing, ale to wszystko to są dodatkowe koszty. 

Stwórz prostą tabelkę i zastanów się nad tymi kwestiami. Najlepiej byłoby też od razu rozpisać cele finansowe i zaplanować drogę do ich osiągnięcia. 

Poszukaj dofinansowania

Często przy zakładaniu pierwszej firmy można otrzymać niemałe dofinansowanie, np. na zakup potrzebnego sprzętu czy materiałów. Zorientuj się w swoim urzędzie pracy, jak to dokładnie wygląda, bo taki zastrzyk gotówki może sprawić, że będziesz się czuła bezpiecznie finansowo i łatwiej będzie Ci podejmować odważne decyzje w firmie. 

 

Jak widzisz zarabianie na pasji to nie do końca pracowanie po 2 godziny dziennie i robienie tylko tego, co się kocha. Oczywiście dla niektórych osób to będzie świetne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o tym, że własna firma wymaga ciągłego kontrolowania i odpowiedniego planowania finansów – szczególnie, jeśli chcesz się w tej kwestii czuć bezpiecznie. 

A Ty na jakim etapie teraz jesteś? Cały czas zastanawiasz się nad zarabianiem na swojej pasji czy może już to z powodzeniem robisz? Koniecznie pochwal się w komentarzu!