Jak wyznaczać i realizować cele finansowe?

Ponad dwa miesiące tego roku już za nami i – jak pokazują statystyki – większość osób już dawno porzuciła swoje noworoczne postanowienia. Dlaczego tak się dzieje? Przecież jeśli się czegoś pragnie, to zazwyczaj robi się wszystko, żeby to osiągnąć, dlaczego więc mamy tak wielki problem z dotrzymywaniem danych sobie obietnic? 

Przeczytaj, jaka jest główna przyczyna porzucania postanowień noworocznych i co zrobić, żeby jednak osiągać swoje cele. 

Dlaczego porzucamy postanowienia noworoczne?

Moim zdaniem główne przyczyny są 2: 

  1. Zazwyczaj brakuje nam konkretnego planu, jak chcemy te cele osiągnąć. Postanowienia spisane 31 grudnia to często tylko pobożne życzenia, tworzone w przypływie różnych emocji. To jednak za mało, by wypracować w sobie odpowiednie nawyki, które pomogą w dążeniu do realizacji tych celów. Dodatkowo w kolejnych miesiącach ta noworoczna motywacja po prostu drastycznie maleje. 
  2. Postanowienia nie są dopasowane do naszej obecnej sytuacji. To również sprowadza się do tego, że są tworzone w przypływie emocji i często brakuje im takiego racjonalnego spojrzenia i ocenienia życiowej sytuacji na chłodno. No bo jasne, możesz sobie założyć, że w tym roku kupisz za gotówkę wymarzony dom o wartości miliona, ale jeśli zarabiasz najniższą krajową i masz kilkadziesiąt tysięcy długu, to bez dobrego pomysłu i planu ten cel ma praktycznie zerowe szanse powodzenia.  

Czy warto wyznaczać cele?

Idąc dalej tym tropem, można sobie pomyśleć, że takie tworzenie noworocznych postanowień nie ma sensu, skoro i tak większość z nas ich nie realizuje. Nic bardziej mylnego! 

Samo wyznaczanie celów jest bardzo ważne, bo gdybyśmy ich sobie nie stawiali, to dużo trudniej byłoby nam osiągać różne zmiany w życiu, takie jak: lepsza sylwetka, większy majątek czy lepsze wykształcenie. 

Dlatego jak najbardziej uważam, że warto wyznaczać sobie różne cele, ale kluczem do sukcesu jest odpowiedź na to, JAK to do tego podchodzimy. 

Dlaczego wyznaczanie celów finansowych jest ważne?

Weźmy taki przykład: jeśli masz cel, by kupić sobie nowego smartfona, to pewnie co miesiąc odkładasz określoną kwotę. Na co dzień nie odczuwasz tego zbyt mocno, a po pół roku w końcu udaje Ci się odłożyć całość i kupić wymarzony sprzęt. 

A teraz wyobraź sobie, że nie ustaliłaś żadnego celu finansowego. Mija pół roku, Ty nie masz nowego smartfona ani więcej pieniędzy na koncie. Jak to się dzieje? 

Pewnie nie raz widziałaś po sobie, że pieniądze, które nie mają konkretnego przeznaczenia, potrafią się niemal magicznie “ulatniać”. No bo gdy na nic nie zbierasz, to dużo częściej pozwolisz sobie na kawę na mieście czy ubrania z wyprzedaży, których wcale nie potrzebowałaś.  

I to jest główny powód, dla którego jednak warto wyznaczać sobie cele finansowe i do nich dążyć. Bez nich trudno będzie Ci kontrolować swoje wydatki i oszczędności czy podejmować właściwe decyzje inwestycyjne.  

Jak wyznaczać i osiągać cele finansowe? 5 kroków

Pewnie znasz już metodę SMART i inne wspomagające taktyki. Tym razem jednak chcę Ci pokazać nieco inne podejście do tematu. Będzie szczególnie pomocne wtedy, gdy naprawdę nie wiesz, od czego zacząć i nawet nie masz pomysłu, jakie cele mogłabyś wyznaczyć. 

Sprawdź te 5 kroków! 

Krok 1: Określ swoje cele życiowe

Nie ma sensu wyznaczać celów finansowych, jeśli w pierwszej kolejności nie zastanowisz się, czego tak naprawdę chcesz od życia. Marzysz o podróżowaniu po świecie i życiu w różnych miejscach czy jednak wolałabyś mieć swój dom? Masz rodzinę, której przyszłość finansową chcesz zabezpieczyć czy jesteś singielką i nie planujesz mieć dzieci?  

Zacznij od zastanowienia się, czego chcesz od życia w dłuższej perspektywie. W tym celu możesz spisać wizję siebie za 10 lat. W jakim miejscu wtedy będziesz?  

Krok 2: Ustal priorytety

Gdy już zwizualizujesz sobie swoje życie w perspektywie długofalowej i na tej podstawie wyznaczysz wstępne cele finansowe, zatrzymaj się na chwilę i… ustal priorytety. W końcu nie wszystkie cele będą dla Ciebie tak samo istotne. Pamiętaj też, że im więcej celów, tym trudniej będzie Ci je realizować. Dlatego zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze i co chciałabyś osiągnąć w pierwszej kolejności. 

Krok 3: Określ termin realizacji celów

Żeby stworzyć plan działania, który przybliży Cię do realizacji celów, musisz najpierw ustalić, kiedy chcesz je osiągnąć. Bo jeśli na przykład chcesz kupić dom w ciągu następnych pięciu lat i wiesz, że musisz uzbierać 150 tysięcy złotych na wkład własny, to wiesz, ile konkretnie powinnaś odkładać każdego roku i każdego miesiąca. 

Krok 4: Oszacuj koszty

Ten krok łączy się z krokiem trzecim. Możesz powiedzieć, że chcesz kupić dom w ciągu 5 lat, ale musisz też wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz, by osiągnąć ten cel, bo inaczej to wciąż będzie tylko mrzonka.  

Krok 5: Ustal strategię

Masz już wybrane cele, określiłaś termin ich realizacji i konkretne koszty, czas na stworzenie planu działania!  

No bo w tym wszystkim nie chodzi tylko o odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe. Może aby osiągnąć cele będziesz musiała zmienić pracę na lepiej płatną, znaleźć dodatkowe źródło dochodów albo zmniejszyć koszty życia. 

Zastanów się, jak chcesz do tego podejść i wybierz strategię, która najbardziej Ci odpowiada.  

Jak zwiększyć szanse na to, że zrealizujesz swoje cele? 4 wskazówki

Nie ma co ukrywać – dążenie do realizacji celów finansowych wcale nie jest łatwe, szczególnie gdy w grę wchodzą duże kwoty. Dlatego już na początkowym etapie warto to sobie nieco ułatwić. Jak? Zobacz te 4 wskazówki. 

  1. Konsekwencja i codzienna praca nad nawykami. To nie jest tak, że jednego dnia nie masz nic, a drugiego stajesz się milionerką (oczywiście poza skrajnymi przypadkami). Większość rzeczy, które w życiu osiągasz, to suma wszystkich małych kroków, które codziennie wykonujesz. Jeśli Twój cel Cię przeraża, to nie myśl o nim w długoletniej perspektywie – zastanów się, co możesz zrobić dzisiaj, by chociaż trochę się do niego przybliżyć. 
  2. Zwizualizuj swój cel. Chcesz kupić dom? Znajdź kilka inspiracji, wydrukuj te zdjęcia i powieś nad biurkiem. Marzy Ci się lepszy samochód? Kup sobie jego model i połóż w widocznym miejscu. Spraw, by Twój cel już teraz stał się w jakimś stopniu namacalny. 
  3. Skup się na jednym celu. Wszystkim nam się wydaje, że przy odpowiedniej organizacji jesteśmy w stanie ogarnąć wiele rzeczy naraz, a później okazuje się, że tak naprawdę nic nie jest zrobione w 100%. Niektóre długofalowe cele można połączyć z tymi krótkofalowymi, ale jeśli chcesz np. kupić sobie nowego laptopa i wziąć udział w kursie za kilka tysięcy złotych, to może lepiej spróbuj zrealizować te cele po kolei?
  4. Ułóż plan i znajdź główną przeszkodę. Ta taktyka polega na tym, by jeszcze zanim zaczniesz działać, zastanowić się, co może zatrzymać Cię w drodze do osiągnięcia celu. Następnie postaraj się wypisać pomysły, co możesz z tym zrobić. Dzięki temu kiedy rzeczywiście napotkasz na taką przeszkodę, od razu będziesz wiedziała, jak się z nią zmierzyć. 

 

Wyznaczanie celów jest bardzo ważną częścią bezpieczeństwa finansowego. To dzięki nim będziesz wiedziała, czy idziesz w dobrym kierunku, a Twoje pieniądze nie będą magicznie znikały z portfela – po prostu przeznaczysz je na to, co naprawdę jest dla Ciebie ważne. 

I nie przejmuj się tym, że mamy już marzec (czy inny miesiąc, jeśli czytasz to później) – nie musisz czekać na początek roku, by zacząć spełniać swoje marzenia.