Finansowa wartość netto – czym jest i jak ją obliczyć?

Ile tak naprawdę jesteś warta? 

Wiem, że to pytanie może brzmieć dziwnie, ale chodzi mi o dosłowną, finansową wartość netto. 

Te liczby pokazują, w jakiej kondycji jest Twoja sytuacja finansowa – nie w perspektywie miesiąca, nie chodzi też o to, ile masz na koncie czy w portfelu. To pokaże Ci, co długofalowo robisz z pieniędzmi i czy powiększasz swój majątek czy wręcz przeciwnie. 

Chcesz dowiedzieć się, jak wyliczyć swoją wartość netto? 

Czym jest wartość netto?

W pewnym uproszczeniu to wartość Twojego majątku (dom, samochód, oszczędności) pomniejszona o wartość Twoich zobowiązań (kredyty, leasing itp.).  

Tak przedstawiona sytuacja nie pozostawia już miejsca na niedomówienia, bo pokazuje wszystko czarno na białym i daje konkretny wynik.  

Dlatego wartość netto to najlepszy wskaźnik tego, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa. 

Wartość = posiadany majątek?

Co myślisz, gdy widzisz kobietę ubraną w markowe ubrania, jeżdżącą samochodem prosto z salonu i mieszkającą w pięknym apartamencie w centrum Warszawy? 

Wow, na pewno jest bardzo bogata! 

No tak, sama w pierwszym odruchu bym tak pomyślała. I w niektórych przypadkach rzeczywiście tak jest, ale… zaraz zobaczysz na przykładzie, że ten majątek, który widzimy na pierwszy rzut oka, wcale nie musi oznaczać wysokiej wartości netto. 

Przykład: Karolina mieszka w wynajmowanym mieszkaniu w centrum Warszawy, za które co miesiąc płaci 7000 zł. Jej pozostałe miesięczne koszty życia to 5000 zł. Zarabia 15 000, więc teoretycznie może odkładać jeszcze 3000 zł. Postanawia jednak wziąć auto z salonu w leasing, za który co miesiąc płaci 2500 zł. W tym momencie cały czas wychodzi na plus, ale co się stanie, gdy straci pracę? 

Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że posiadanie dużego majątku wcale nie musi oznaczać, że jest się bezpiecznym finansowo. 

Zresztą nie trzeba nawet szukać takich “skomplikowanych” przypadków. Wystarczy pomyśleć o osobach, które co miesiąc spłacają nie tylko ogromne raty kredytu hipotecznego, ale też wszelkie sprzęty domowe, jak np. odkurzacze, telewizory czy Thermomixy.  

Jak obliczyć wartość netto?

Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych narzędzi – wystarczy nawet kartka papieru i długopis. Jednak jeśli chcesz to sobie trochę ułatwić, to warto stworzyć arkusz kalkulacyjny w Excelu. 

Jeśli do tej pory nie prowadziłaś budżetu domowego ani żadnej innej ewidencji swoich finansów, to stworzenie pierwszej wersji wartości netto może zabrać Ci nieco czasu. Nie zniechęcaj się – stworzona w ten sposób baza posłuży Ci do aktualizacji (bo warto je robić mniej więcej raz w roku), które przygotujesz już zdecydowanie szybciej. 

Spisz cały swój majątek

Zacznij od spisania całego swojego majątku – posiadanych nieruchomości, samochodów, oszczędności, pieniędzy na lokacie czy w obcych walutach, droższej biżuterii czy wyposażenia mieszkania.   

Uwaga! To muszą być rzeczy, które w razie potrzeby dość łatwo będzie spieniężyć.  

Uwaga nr 2! Nie spisuj cen, za które te rzeczy kupiłaś, tylko ceny, jakie w tym momencie REALNIE mogłabyś za nie dostać.  

Spisz wszystkie swoje zobowiązania

W następnej kolejności wypisz swoje wszystkie zobowiązania, jak np. kredyty, leasingi czy raty za zakupy danego sprzętu.  

Jeśli przy jakimś kredycie masz do spłaty też odsetki, to ich tutaj nie uwzględniaj. Po prostu sprawdź, jaką kwotę musiałabyś oddać do banku, gdybyś spłaciła wszystko dzisiaj i taką wartość wpisz do swojego arkusza. 

Aby wyliczyć wartość netto, wystarczy od wartości majątku odjąć kwotę wszystkich zobowiązań. 

Twoim celem jest oczywiście to, żeby w ostatecznym rozrachunku przynajmniej wyjść na plusie, a najlepiej żeby z roku na rok osiągać coraz większą wartość netto, co jest jednym ze składników budowania bezpieczeństwa finansowego.  

Jak zwiększyć swoją wartość netto?
3 sposoby

Wiesz już jak obliczyć wartość netto i jeśli wykonałaś to ćwiczenie, to właśnie masz przed sobą konkretne liczby. Jeśli jesteś zadowolona z wyniku i uważasz, że nie masz potrzeby zwiększania tej wartości – super! 

Ale jeśli widzisz, że przydałoby się nad tym popracować, to zobacz, jakim obszarom warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności.  

Utrzymuj koszty na niskim poziomie

To, co najczęściej sprawia, że wartość netto potrafi zmienić się praktycznie z dnia na dzień, to właśnie życie ponad stan. Pokazałam to już wcześniej na przykładzie – możesz mieć naprawdę niezłe zarobki, ale jeśli wydajesz dużo, to w momencie utraty pracy znajdujesz się w nieciekawej sytuacji.  

Dlatego już teraz zastanów się, co możesz zrobić i z czego zrezygnować, żeby nieco obniżyć swoje koszty.  

Zwiększaj oszczędności

Samo utrzymywanie kosztów na niskim poziomie nie wystarczy – z drugiej strony warto cały czas zwiększać swoje oszczędności. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, to przeczytaj mój artykuł na ten temat. 

Zadbaj o dywersyfikację przychodów

W przykładzie, który tutaj podałam, widać bardzo wyraźnie, co dzieje się wtedy, gdy masz tylko jedno źródło przychodów i nagle je tracisz.  

Jeśli chcesz budować bezpieczeństwo finansowe, warto pomyśleć o dodatkowej możliwości, która będzie dawała Ci stały dochód. 

Po co obliczać wartość netto?

Po tym artykule wiesz już całkiem sporo na temat finansowej wartości netto, ale możesz zadać sobie pytanie: po co w ogóle ją obliczać? Co Ci to da? 

Ja widzę jeden podstawowy powód, dla którego warto to robić: to Ci pokaże czarno na białym, w jakiej sytuacji się znajdujesz. A to – razem z wzięciem odpowiedzialności za swoje finanse – jest podstawą do tego, by dalej pracować nad swoim bezpieczeństwem finansowym. 

Może Ci się wydawać, że wcale nie jest tak źle, bo przecież masz fajny samochód, nienajgorsze mieszkanie i żyjesz na całkiem dobrym poziomie. Tylko że gdy zestawisz to ze swoimi zobowiązaniami, może okazać się, że w większości żyjesz na kredyt. 

I odwrotnie – może martwisz się tym, że nie masz odłożonej zbyt dużej gotówki, ale po policzeniu wartości netto okaże się, że ten wskaźnik jest całkiem wysoki (bo np. ulokowałaś swoje pieniądze w nieruchomościach).  

I to właśnie jest punkt wyjścia do dalszych działań, do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego. Bez tego ciężko byłoby Ci ustalić plan, który pozwoli Ci zrealizować cele.