Przed czym chroni Cię ubezpieczenie?

Gdybym tylko wcześniej wiedziała… 

Gdybym mogła cofnąć czas, postąpiłabym inaczej… 

To normalne, że czasami w naszej głowie pojawiają się takie myśli. Bo choćbyśmy byli mistrzami planowania, życia nie da się zaplanować w 100% i w najmniej spodziewanym momencie wydarzy się coś, co wywróci je do góry nogami.  

Czasami będą to poważne sytuacje, takie jak pożar domu, ale nawet dużo bardziej błahe sprawy potrafią nieźle uprzykrzyć życie – na przykład niegroźna stłuczka przy wyjeździe z parkingu.  

Ale z ostatniego artykułu wiesz już, że na nieprzewidziane wydatki mimo wszystko da się w jakimś stopniu przygotować, a jednym ze sposobów jest po prostu ubezpieczenie. 

Dlatego dzisiaj pokażę Ci, przed czym chronią różne typy ubezpieczeń i co warto zrobić, by zapewnić sobie spokój ducha.  

Ubezpieczenie OC samochodu

To ubezpieczenie jako pierwsze przychodzi do głowy większości osób. Z racji tego, że jest obowiązkowe, to kierowcy po prostu je wykupują, nie zastanawiając się nad tym, co dokładnie zawiera. I właściwie nie byłoby tutaj o czym mówić, gdyby nie fakt, że czasami można się nieźle zdziwić, że nasz pakiet nie obejmuje jakiegoś konkretnego przypadku. A w stresujących sytuacjach takich jak np. stłuczka ciężko jest myśleć racjonalnie. Dlatego warto już wcześniej dowiedzieć się, co wchodzi w skład takiego ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie OC samochodu chroni Cię w przypadku kolizji w taki sposób, że za wszelkie szkody, które Ty spowodujesz osobom trzecim, zapłaci ubezpieczyciel.  

Przykład: wyjeżdżając z parkingu nie zauważyłaś samochodu nadjeżdżającego z prawej strony i w efekcie nastąpiła drobna stłuczka. W takiej sytuacji nie musisz płacić temu drugiemu kierowcy za wyrządzone szkody z własnej kieszeni, bo pokryje je ubezpieczyciel.  

Ale w tej samej sytuacji koszty naprawy Twojego samochodu nie zostaną już pokryte z ubezpieczenia OC – do tego służy polisa AC. Jest to podstawowa różnica, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. 

Dlatego jeśli jeździsz samochodem, to warto zastanowić się nad tym dodatkowym ubezpieczeniem. 

Ubezpieczenie domu/mieszkania

Zadziwiająco często spotyka się jeszcze osoby, które nie mają wykupionego ubezpieczenia domu/mieszkania. A przecież w wielu przypadkach jest to ich dorobek życia! Tak naprawdę niewiele potrzeba, żeby nagle cały dom stanął w płomieniach. To oczywiście jedna z gorszych sytuacji, którą obejmuje to ubezpieczenie. Ale weź pod uwagę, że ta polisa chroni Cię również w takich przypadkach jak zalanie mieszkania przez sąsiada czy gdy uszkodzeniu ulegnie jakiś szklany element wyposażenia, np. płyta grzewcza.  

Ubezpieczenie w życiu prywatnym

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak OC w życiu prywatnym, bo nie jest ono obowiązkowe, ale potrafi naprawdę sporo ułatwić! Poniżej przedstawię Ci kilka sytuacji, w których chroni ta polisa. 

Wynajem mieszkania

Takie ubezpieczenie często wykupują osoby, które wynajmują od kogoś mieszkanie. Możesz zastanawiać się, dlaczego, skoro przecież istnieje coś takiego jak ubezpieczenie nieruchomości. Owszem, to jest podstawa, ale zazwyczaj chroni tylko od zdarzeń losowych. 

Natomiast polisa w życiu prywatnym rozszerzona o OC najemcy zabezpiecza Cię również w takich sytuacjach, gdy np. przez Twoją nieuwagę zalejesz sąsiada – wtedy za wyrządzone szkody nie musisz płacić z własnej kieszeni.  

Szkody wyrządzone przez dzieci lub zwierzęta

To ubezpieczenie chroni Cię także wtedy, gdy Twoje dziecko podczas zabawy piłką wybije komuś szybę, albo gdy Twój pies wskoczy na kogoś i zniszczy mu ubranie.

Niegroźne wypadki

Czy wiesz o tym, że jeśli ktoś poślizgnie się na Twoim nieodśnieżonym chodniku, to Ty za to odpowiadasz? Na szczęście również w takim przypadku chroni Cię ta polisa. Podobnie, jeśli jadąc rowerem, przez przypadek potrącisz pieszego. 

To tylko część przypadków, w których ubezpieczenie w życiu prywatnym ma zastosowanie. Jak widzisz, jest tego sporo, więc naprawdę warto zastanowić się nad zakupem tej polisy. 

Ubezpieczenie na życie

To nieco inny typ ubezpieczenia, bo nie chroni bezpośrednio Ciebie, a Twoją rodzinę i bliskich na wypadek Twojej śmierci. Wiem, że raczej nie myśli się o tym, gdy wszystko jest dobrze i wcale nie namawiam Cię do tworzenia czarnych scenariuszy, ale daję znać, że warto wziąć to ubezpieczenie pod uwagę. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy jesteś jedynym żywicielem rodziny. 

Tę polisę można jeszcze rozszerzyć o ubezpieczenie na zdrowie i jest to coś innego niż obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. 

Ubezpieczenie na zdrowie

Ta polisa chroni Cię np. w przypadku hospitalizacji czy sytuacji, w której poważnie zachorujesz – wtedy zazwyczaj pokrywa koszty leczenia i zakupu leków. W zależności od wysokości składki i dokładnej umowy, ubezpieczenie na zdrowie może chronić Cię także w przypadku zachorowania na nowotwór czy uszkodzenia ciała. 

Ubezpieczenie podróżne

Planujesz wakacje? W takim razie koniecznie zaplanuj też wykupienie ubezpieczenia podróżnego. W końcu w czasie urlopu chcesz przede wszystkim odpocząć, a nie martwić się, gdy np. konieczna będzie wizyta u lekarza, prawda? 

No właśnie, bo ubezpieczenie podróżne to m.in. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Dlatego jeśli wykupisz taką polisę, to w razie potrzeby możesz śmiało skorzystać z pomocy lekarskiej, nie martwiąc się o koszty. Możesz także liczyć na specjalny transport do Polski, jeśli Twój stan zdrowia uniemożliwi Ci samodzielny powrót. 

Poza tym w zakres tej polisy wchodzi też ubezpieczenie bagażu – otrzymasz odpowiednie odszkodowanie, jeśli Twoje rzeczy zostaną zniszczone czy skradzione. 

Jeśli podczas urlopu planujesz uprawiać sport, to koniecznie pomyśl też o rozszerzeniu ubezpieczenia o NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.  

Ubezpieczenie firmy

Prowadzisz firmę? Jeśli jest to jednoosobowa działalność, pracujesz z domu a Twoim jedynym sprzętem jest laptop, to taka polisa raczej nie będzie Ci się opłacać. Ale jeśli pod firmę wynajmujesz lokal, posiadasz firmowe samochody oraz drogie wyposażenie i sprzęty, to zdecydowanie warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.  

OC dla firm chroni Cię także w przypadku roszczeń finansowych, gdy niewłaściwie wykonasz usługę lub nie wywiążesz się z umowy. 

 

Jak widzisz, rodzajów ubezpieczeń jest dość dużo, a ten artykuł miał Ci służyć głównie jako ich przegląd. Jeśli zdecydujesz się wykupić jakąś konkretną polisę, to pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, co dokładnie obejmuje.  

Jestem ciekawa, jakie masz podejście do tego tematu. Bo dla mnie w wielu przypadkach ubezpieczenie daje jednak duży spokój psychiczny, a to przecież jest częścią bezpieczeństwa finansowego, do którego dążymy. Daj znać, jak to wygląda u Ciebie!