Zainwestuj w swój rozwój

W co zainwestować 5-10 tysięcy złotych?  

W złoto, obce waluty, drogie zegarki? Jasne, zazwyczaj zainwestowanie tych pieniędzy w źródło obarczone małym ryzykiem jest lepszym pomysłem niż po prostu trzymanie ich na koncie oszczędnościowym.  

Ale jakiego zwrotu możesz się w tym przypadku spodziewać? Cóż, w skali roku będą to naprawdę symboliczne kwoty, które nie pozwolą Ci na dalsze inwestycje.  

Dlatego mam dużo lepszy pomysł, jak możesz zainwestować takie pieniądze, by już po kilku miesiącach uzyskać nawet 100% zwrot. 

Masz kilka tysięcy złotych, które nie wiesz, jak spożytkować? To koniecznie czytaj dalej! 

Zainwestuj w...

… siebie!  

Tak, dobrze czytasz. 

Inwestycja, która przy tak niewielkich kwotach przyniesie Ci najprawdopodobniej największy zwrot, to po prostu inwestycja w siebie, a raczej w swoje umiejętności. Dlaczego? 

Przede wszystkim dlatego, że daje zwrot w kilku różnych obszarach: 

  • Dosłowny zwrot pieniędzy, bo jeśli podnosisz swoje kompetencje, to jest dużo większa szansa, że otrzymasz awans w pracy, albo że będziesz mogła zwiększyć swoją stawkę, jeśli pracujesz na własny rachunek. 
  • Wzrost pewności siebie. Im więcej wiesz i potrafisz, tym z większą pewnością siebie działasz. Te odważne działania z kolei często bezpośrednio przekładają się na łatwiejsze pozyskiwanie nowych klientów czy swobodne negocjowanie stawki. 
  • Pewność, że poradzisz sobie w różnych sytuacjach, np. gdy stracisz pracę, dużo łatwiej będzie Ci znaleźć nową. 
  • Satysfakcja. To bardzo ważny, a jednak często zaniedbywany obszar. Jeśli praca jest dla Ciebie tylko źródłem pieniędzy i chodzisz do niej z podejściem, żeby ją po prostu “odbębnić”, to jest duże ryzyko, że utkniesz na swoim stanowisku bez perspektyw awansu czy chociaż podwyżki. Natomiast jeśli praca przynosi Ci satysfakcję, bo możesz w niej wykorzystywać swoje nowe kompetencje, będziesz to robić z dużo większą radością. Stąd już całkiem prosta droga do awansu. 

Kluczowy element budowania stabilnej sytuacji finansowej

W jaki sposób ludzie najczęściej osiągają stabilną sytuację finansową i pomnażają swój majątek? 

Część osób zawdzięcza to swojej pracy etatowej i wspinaniu się na kolejne szczeble kariery.  

Inna część osiąga to budując i rozwijając swoją firmę.  

Pozostałe osoby w większości mają po prostu “szczęście”, bo np. otrzymują fortunę w spadku. 

Oczywiście w pewnym momencie budowania stabilności finansowej zaczyna się dywersyfikacja przychodów i to normalne, że pieniądze pochodzą z różnych źródeł. 

Chodzi jednak o sam początek – o to, od czego wszystko się zaczęło. 

Nie osiągniesz tego bez odpowiednich umiejętności

Nie dostaniesz dobrej pracy, jeśli nie pokażesz, że nadajesz się na to stanowisko i że masz odpowiednie kompetencje. 

Tak samo nie rozwiniesz biznesu, jeśli nie wypracujesz odpowiednich umiejętności – nie tylko związanych bezpośrednio z obszarem, w którym się specjalizujesz, ale też pomocnych w budowaniu firmy, np. umiejętność tworzenia zespołu.  

Oczywiście nie zawsze tak to wygląda, ale w zdecydowanej większości odpowiednie kompetencje będą kluczowe w tym, by osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. 

Inwestowanie w siebie a szanse na rynku pracy

Powiem Ci coś jako dyrektor finansowa i osoba, która dodatkowo ma własną działalność – nie zatrudniłabym kogoś, kto nie ma odpowiednich kompetencji na dane stanowisko. 

Pracownik to dla firmy inwestycja. Większość zaczyna od najniższego szczebla, a firma musi tej osobie zaufać i liczyć na to, że będzie doskonalić swoje umiejętności. Tak naprawdę już w niewielu miejscach pracownicy awansują tylko dlatego, że mają długi staż pracy.  

Jeśli się nie rozwijasz, to dobrowolnie pozbawiasz się szans na lepsze stanowisko, a co za tym idzie, większych zarobków i szans na zbudowanie stabilności finansowej.  

Ale doskonalenie swoich umiejętności jest ważne nie tylko wtedy, kiedy liczysz na awans.  

A co w sytuacji, kiedy nagle zostajesz zwolniona? Albo gdy – z różnych powodów – nie chcesz już dłużej pracować w tym samym miejscu? 

Wysokie kompetencje to tak naprawdę przepustka do nowych, lepszych dla Ciebie miejsc pracy. 

Postaw się na chwilę w roli właścicielki firmy. Wyobraź sobie, że na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się: 

  1. Osoba, która ma 7 lat doświadczenia, ale przez cały czas robiła właściwie to samo, nie poszerzając swoich kompetencji.
  2. Osoba z 2-letnim doświadczeniem, która w tym czasie mocno rozwinęła swoje umiejętności i wykorzystywała je w swojej pracy. 

Którą z nich wybierzesz? 

No właśnie.  

Jakie umiejętności są pożądane na rynku pracy?

Konkretne umiejętności, które warto zdobyć, zależą oczywiście od branży, w której pracujesz lub chcesz pracować. Wypisałam kilka przykładów, żeby łatwiej było Ci zacząć poszukiwania. 

Branża technologiczna

  • Programowanie w różnych językach.
  • Analiza danych.
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji.
  • Cyberbezpieczeństwo. 

Marketing i reklama

  • Obsługa narzędzi analitycznych takich jak Google Analytics.
  • Umiejętność tworzenia efektywnych kampanii marketingowych.
  • Umiejętność tworzenia reklam Google Ads, Facebook Ads czy Youtube ads.
  • Znajomość narzędzi do automatyzacji marketingu.

Finanse

  • Umiejętność obsługi narzędzi do inwestowania online.
  • Znajomość analizy finansowej i planowania budżetu.
  • Wiedza z zakresu podatków i prawa finansowego. 

Branża kreatywna

  • Umiejętność obsługi programów graficznych (Adobe Photoshop, Illustrator).
  • Copywriting.
  • Projektowanie stron internetowych.
  • Montaż wideo (szczególnie krótki form).

Handel i sprzedaż

  • Umiejętność budowania relacji z klientami.
  • Znajomość technik negocjacyjnych.
  • Analiza rynku i prognozowanie trendów sprzedażowych. 

3 dowody na to, że rozwijanie umiejętności ma duży wpływ na bezpieczeństwo finansowe

  1. Przydarzyła Ci się jakaś awaria, która pochłonęła wszystkie pieniądze z konta? Wykorzystaj swoje umiejętności (np. montaż wideo, korepetycje z francuskiego), by szybko dorobić do domowego budżetu.  
  2. Nie czujesz się dobrze w obecnej pracy, ale boisz się, że nie znajdziesz nic innego za dobre pieniądze? Wysokie kompetencje i dodatkowe umiejętności to Twoja karta przetargowa na rozmowie kwalifikacyjnej.  
  3. Gdy zaczniesz rozwijać dodatkowe umiejętności, może się okazać, że to wychodzi Ci lepiej niż to, w czym pracujesz na co dzień. Jeśli staniesz się ekspertką w danym obszarze, nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć działalność i np. najpierw rozwijać ją po godzinach, a z czasem całkowicie się temu poświęcić. Pamiętaj, że prowadząc własną firmę, praktycznie nie masz sufitu finansowego.  
  4. Wraz z tym, jak wzrasta Twój poziom różnych umiejętności, rośnie też Twoja pewność siebie. A to jest niebywale ważne chociażby podczas rozmów o pracę czy przy poszukiwaniu partnerów biznesowych. 

Doskonalenie umiejętności - od czego zacząć?

Nauką nowych rzeczy łatwo się zachłysnąć. Kupowanie różnych kursów czy książek daje poczucie, że przecież cały czas COŚ robisz. Ale czy faktycznie się uczysz? I przede wszystkim: czy wdrażasz tę wiedzę?  

Żeby nie obudzić się za jakiś czas ze świadomością, że niby bez przerwy inwestujesz w swoją wiedzę, a tak naprawdę nic się nie zmieniło, warto już na samym początku ustalić sobie plan działania. 

Co powinien zawierać plan działania?

  1. Cel. Przede wszystkim ustal na początku, po co to wszystko robisz. Co Ci da posiadanie nowych umiejętności? To raczej nigdy nie jest celem samym w sobie. Większe kompetencje to zazwyczaj środek do osiągnięcia czegoś innego. Zastanów się nad tym. 
  2. Priorytety. Jeśli stwierdzisz, że chcesz doskonalić kilka umiejętności jednocześnie, ustal, która z nich ma priorytet. Prędzej czy później przyjdzie moment, kiedy nałoży Ci się zbyt dużo obowiązków i wtedy zamiast robić wszystkiego po trochu (co zazwyczaj zupełnie nie ma sensu), skupisz się na tej jednej rzeczy, której nadałaś priorytet.  
  3. Terminy. Oczywiście są takie umiejętności, które warto doskonalić cały czas i aktualizować swoją wiedzę, ale ustal sobie kroki milowe, z których będziesz się rozliczać. Dzięki temu będziesz mieć jasność, do czego dążysz i łatwiej będzie Ci się złapać na bezsensownym “ćpaniu wiedzy”. 
  4. Źródła nauki. W jaki sposób lubisz się uczyć? Wystarczy Ci książka lub kurs online? Czy jednak wolisz prywatnego nauczyciela/mentora? Zastanów się nad tym, a następnie zrób research i sprawdź, od kogo warto się uczyć. To dobry pierwszy krok do tego, by faktycznie zacząć działać.
  5. Harmonogram nauki. Jeśli możesz, to najlepiej od razu wpisz sobie do kalendarza konkretne sesje nauki. Dzięki temu unikniesz przekładania na ciągłe “jutro” i łatwiej będzie Ci zacząć, gdy zobaczysz, że na dany dzień masz wpisane takie zadanie. 

 

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa (Johann Wolfgang von Goethe) – to piękne podsumowanie wszystkiego, co starałam się Ci tutaj przekazać.  

Zgadzasz się ze mną, że doskonalenie umiejętności i postawienie na swój rozwój to jedna z najlepszych inwestycji?