Co to jest osobowość finansowa?
Dlaczego jedni oszczędzają każdą zarobioną złotówkę, podczas gdy inni właśnie planują weekendową wyprawę, nie martwiąc się debetem na koncie?
Powodów może być wiele, ale kluczem jest tutaj osobowość finansowa.
Osobowość... czyli tak właściwie co?
Trudno jest podać jedną konkretną definicję osobowości. Z jednej strony można powiedzieć, że to stały zestaw cech psychicznych i doświadczeń, które wpływają na nasze postępowanie. Z drugiej strony jest to również sposób myślenia, zachowania i odczuwania.
Dużo ważniejszą kwestią jest to, w jaki sposób taka osobowość się kształtuje.
Czy pieniądze są zapisane w naszym DNA?
Istnieje wiele teorii, które mówią o tym, co kształtuje naszą osobowość. Według niektórych główną sprawcą są tutaj geny, ale przecież nie jest to jedyny wyznacznik tego, jaką osobą się staniemy.
Ogromny wpływ na rozwój naszej osobowości ma otoczenie, w jakim na co dzień funkcjonujemy: dom, szkoła, praca, kraj, w którym żyjemy.
Nasza osobowość kształtuje się od narodzin do – jak uważają eksperci – około 20. roku życia.
Według mnie nie ma jednak żadnej sztywnej granicy, kiedy przestajemy mieć na to wpływ. Uważam, że osobowość kształtujemy całe życie, szczególnie jeśli świadomie dbamy o swój rozwój osobisty.
Popularne typy osobowości
O typach osobowości możemy myśleć w różnym kontekście. Mamy przede wszystkim klasyczne 4 typy:
- Sangwinik
- Choleryk
- Melancholik
- Flegmatyk
Z drugiej strony według Junga typów osobowości jest aż 16.
No i jak do tego wszystkiego ma się osobowość finansowa?
Nie jest to powszechnie stosowane pojęcie, ale finanse są na tyle dużą sferą naszego życia, że zdecydowanie warto się temu przyjrzeć.
Jeżeli chcesz poznać swoją osobowość finansową, by móc z nią dalej pracować i dbać o swój domowy budżet, to poświęciłam temu tematowi cały rozdział w moim e-booku “Jak zbudować dojrzałą relację z pieniędzmi? Osobowość finansowa w 5 krokach”.
Do 8 września do 23:59 możesz zdobyć swój egzemplarz w promocji – 30%
Co to jest osobowość finansowa i od czego zależy?
Najłatwiej będzie to wytłumaczyć powołując się na badania holenderskiego socjologa G. Hofstede, według którego nasz umysł jest zaprogramowany na trzech poziomach.
- Poziom pierwszy jest tożsamy dla nas wszystkich. To tzw. system operacyjny, czyli nasze potrzeby jedzenia, picia, odczuwania emocji.
- Poziom drugi to sposób realizacji tych potrzeb. Ten poziom jest indywidualny dla każdego z nas – jedni lubią owoce morze, a inni ich nie znoszą.
- Poziom trzeci to zbiór naszych osobistych doświadczeń i przeżyć charakterystycznych dla jednostki. To właśnie determinuje nasze zachowanie i funkcjonowanie w grupie, ale również sposób, w jaki podchodzimy do pieniędzy.
Dlatego nasza osobowość finansowa, czyli stosunek do pieniędzy, będzie uwarunkowana trzema powyższymi poziomami, ale to nie jedyne czynniki, które mają na nią wpływ. Wiele zależy też od tego, czy jesteśmy wysokokontekstowi (co jest charakterystyczne dla kobiet), czy niskokontekstowi (charakterystyczne dla mężczyzn).
Gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze kulturę, w jakiej funkcjonujemy, wyłania nam się z tego ciekawy obraz Polki, która:
- Kupując nowe buty, zwraca większą uwagę na miłą obsługę i wystrój sklepu niż to, czy buty będą wygodne i praktyczne.
- Przyjmuje z pokorą fakt, że o podwyżce decyduje szef.
- Jest skłonna zaakceptować to, że jej sytuacja finansowa zależy od kogoś innego.
- Częściej zadowala się nagrodami grupowymi zamiast pracować na swój własny sukces. Dlatego tak ciężko jest jej poprosić o podwyżkę czy ubiegać się o awans na wyższe stanowisko.
- Unika konfliktu w imię zachowania dobrej relacji.
Osobowość finansowa Marty Kobińskiej
Na koniec tego artykułu przygotowałam małą wisienkę na torcie dla tych, którzy są ciekawi mojej osobowości finansowej. Czy tworząc markę o finansach i edukując inne kobiety, jestem bardzo oszczędna? Wiele osób zakłada, że tak właśnie jest.
Owszem, skrupulatnie prowadzę swój budżet domowy, jednak… oszczędność to cecha wyuczona i wymagająca stałego monitoringu. Planując swoje wydatki, muszę brać pod uwagę fakt, że bardzo cenię sobie jakość, a to kosztuje dużo więcej niż produkt Made in China.
Doświadczenie nauczyło mnie, że przyglądanie się swoim emocjom zapobiega kompulsywnym zakupom na rozładowanie frustracji (a tego, ze względu na moje wysokie stanowisko, mi nie brakuje).
Dlatego tak bardzo zależy mi, żeby każdy był świadomy swoich cech osobowości – dzięki temu osiąganie celów finansowych staje się łatwiejsze.
Jeśli chcesz zagłębić się w ten temat, to w moim e-booku znajdziesz pogłębiony test na osobowość finansową i wskazówki, czym charakteryzuje się każdy typ i jak go najlepiej wykorzystać.
A na koniec krótkie zadanie w formie zabawy: gdybyś miała obstawiać i opisać swoją osobowość finansową, jak by ona wyglądała? Bardzo jestem ciekawa, czy Twoje wyobrażenia zgadzają się z tym, co znajdziesz w e-booku – daj znać!