Nawyki kobiety dojrzałej finansowo - Piasek w Butach

Nawyk nr 10: stań się zdyscyplinowana

Dlaczego jedna osoba potrafi wykonać wszystkie zadania ze swojej listy to do, zrobić zakupy, odebrać dzieci ze szkoły, wyjść na trening i wieczorem poczytać książkę, podczas gdy inna ledwo zwleka się z łózka do pracy, a po powrocie zalega na kanapie? 

Powodów może być wiele, ale często okazuje się, że to po prostu kwestia samodyscypliny. 

W tej serii artykułów omawiam różne nawyki Kobiety Dojrzałej Finansowo.
I mimo że wszystkie z nich są niezwykle ważne, to uważam, że to właśnie samodyscyplina łączy je w całość i sprawia, że każdego dnia konsekwentnie dążymy do osiągnięcia swoich celów. 
 

Czy bycie zdyscyplinowaną to nawyk łatwy do wdrożenia? Zdecydowanie nie. 

Czy pomogę Ci w tym, podsuwając tak jak zawsze proste triki? Oczywiście! 

Jeśli nie nadrobiłaś jeszcze artykułów z tej serii, to prawdopodobnie właśnie ten okaże się dla Ciebie najważniejszy – czytaj dalej i zobacz dlaczego.  

Bez dyscypliny nie osiągniesz wolności finansowej

Cel, jakim jest osiągnięcie wolności finansowej, składa się z wielu małych kroków. Po drodze czasami napotkasz na przeszkody czy niesprzyjające warunki. Może być też tak, że jakaś inna, mniejsza ścieżka będzie Cię kusić, by zejść z obranej przez Ciebie drogi. 

Pod te małe kroki i kamienie milowe oczywiście zaliczają się też wszystkie dobre nawyki finansowe, które w międzyczasie wykształcisz.  

Ale to właśnie samodyscyplina sprawi, że każdego dnia wstaniesz i przejdziesz chociaż kawałek, nawet jeśli bardzo Ci się nie chce a za oknem panuje wichura. 

I wcale nie chodzi o to, byś codziennie od nowa się motywowała – bycie zdyscyplinowaną to coś więcej.  

Dyscyplina a motywacja

Co to właściwie znaczy, że jesteś zmotywowana? Czy po prostu czasami wstajesz i myślisz sobie: to będzie mój dzień i faktycznie odhaczasz kolejne zadania z przyjemnością?  

Takie momenty naturalnej motywacji są dobre, ale przecież nie przytrafiają się zbyt często. Zazwyczaj gdy mówisz: muszę się zmotywować, to kojarzy się to z dużym wysiłkiem i jest to raczej jednorazowy strzał.  

Nie zrozum mnie źle: bardzo ważne jest to, żeby znaleźć odpowiednią motywację, bo bez tego po co miałabyś chcieć osiągać cele? Motywacja sprawia, że ZACZYNASZ dążyć wyznaczoną drogą, ale to samodyscyplina odpowiada za to, że robisz to codziennie, bez względu na warunki.  

Od czego zacząć naukę samodyscypliny?

Warto zacząć od zrozumienia, że samodyscyplina to po prostu umiejętność i jak najbardziej można się jej nauczyć. Tak samo jak uczysz się nowego języka przez powtarzanie słówek czy matematyki przez rozwiązywanie kolejnych zadań, tak samo przez rożne małe kroki możesz nauczyć się tego, jak stać się zdyscyplinowaną.  

Zacznij od jednej rzeczy

Z nauką też można przesadzić i jeśli założysz sobie od razu 15 obszarów, w których chcesz stać się zdyscyplinowana, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem nic z tego nie wyjdzie. 

Zacznij od czegoś, co będzie dość łatwe do wdrożenia i szybko będziesz mogła zauważyć efekty. Czyli może zamiast codziennego biegania po 10 km, niech to będzie po prostu 5 minut rozciągania każdego dnia. 

Gdy wprowadzisz kilka takich nawyków w codziennym życiu, będziesz gotowa, by zacząć działać także w obszarze finansów. 

Nie zmuszaj się

Najgorsze, co możesz zrobić, to wyznaczyć sobie cele z obszarów, które wcale Cię nie interesują i na których Ci wcale nie zależy.  

Mamy tendencję do robienia rzeczy, które są uznawane przez społeczeństwo za jedyne słuszne i godne pochwały. W ten sposób męczymy się z chodzeniem na siłownię czy czytaniem literatury pięknej, mimo że ćwiczenia w domu i powieści romantyczne też są w porządku. 

Do stworzenia z samodyscypliny silnego nawyku wybierz takie czynności, które TY chcesz wprowadzić do swojego życia, a nie takie, które podpowiada Ci otoczenie. 

Ułatw sobie życie

Chcesz stać się zdyscyplinowaną kobietą właśnie po to, by działać nawet wtedy, gdy wszystko zdaje się krzyżować Twoje plany. Ale ciężko będzie osiągnąć taki stan od razu, szczególnie gdy sama będziesz rzucać sobie kłody pod nogi. 

Dlatego na początek maksymalnie ułatw sobie drogę do osiągnięcia celu. Jeśli chcesz schudnąć, nie trzymaj słodyczy w domu. Jeśli chcesz nauczyć się hiszpańskiego, porozwieszaj po całym domu karteczki ze słówkami w tym języku. 

To właśnie te małe kroki ostatecznie doprowadzą do tego, że za jakiś czas nie będziesz myślała, czy dzisiaj Ci się chce – po prostu wstaniesz i zrobisz to, co masz do zrobienia. 

Co powstrzymuje Cię przed działaniem?

Samodyscyplina to bardzo silny nawyk, ale zanim go w sobie wykształcisz, z pewnością napotkasz wiele trudności. Będą takie dni, kiedy zupełnie nic nie będzie Ci wychodzić i to jest normalne. Już teraz musisz pogodzić się z tym, że nie ma sensu dążyć do ideału. 

Jednak kiedy takie dni zaczną się przeciągać i składać w tygodnie czy nawet miesiące, to w tym momencie powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Bądź czujna na takie sytuacje i wtedy zapytaj sama siebie: dlaczego tak się dzieje? Co mnie powstrzymuje przed działaniem?  

Pamiętaj, że najpierw musisz zlokalizować problem, żeby móc go rozwiązać.  

Samodyscyplina w finansach

W tym artykule pokazałam Ci głównie przykłady dotyczące życia codziennego. Jak to się zatem ma do finansów? Czy codzienne rozciąganie pomoże Ci osiągnąć wolność finansową? 

Przerzucanie nawyków

Jeśli nauczysz się dyscypliny w jednym obszarze, np. wprowadzając do codziennej rutyny 15 minut jogi, to dużo łatwiej będzie Ci przerzucić ten nawyk na inne obszary.  

W ten sposób w codzienną rutynę możesz wpleść np. nawyk oszczędzania czy planowania domowego budżetu. 

Nauka wytrwałości

Bez wątpienia dążenie do osiągnięcia większości celów finansowych wymaga dużo samozaparcia i wytrwałości. To nie jest coś, co można zrobić w tydzień czy miesiąc – zazwyczaj potrzeba wielu lat regularnej, codziennej pracy. 

Jeśli będziesz zdyscyplinowana w różnych obszarach życia, dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniu osiągnięcia wolności finansowej. Prawdopodobnie nie poddasz się przy pierwszej lepszej okazji, a wizja kilkuletniej pracy nad osiągnięciem celu nie będzie taka przerażająca.  

 

Dyscyplina jest rodzajem przyzwyczajenia, który pozwala utrzymać codzienność w równowadze. (Beata Pawlikowska).

Ten cytat idealnie obrazuje to, co próbowałam przekazać Ci w całym tym artykule. Jeśli będziesz zdyscyplinowana, dużo łatwiej będzie Ci wykonywać zwykłe codzienne czynności, a tym samym budować nawyki, które przybliżą Cię do osiągnięcia wolności finansowej. 

A Ty w skali od 0 do 10 jak określiłabyś swój stopień zaawansowania samodyscypliny?