Jak poprawić swoje finanse osobiste w 6 krokach

Chcesz poprawić swoje finanse i nie wiesz, od czego zacząć? W głowie huczy Ci od różnych metod, ale przecież nie da się zrobić wszystkiego naraz… Spokojnie! Aby naprawić swoje finanse osobiste nie musisz od razu robić z tej dziedziny doktoratu. Na początku skup się na kilku podstawowych kwestiach, które pomogą Ci wyjść na prostą i dadzą motywację do dalszego działania.

Przygotowałam dla Ciebie listę 6 kroków, które pomogą Ci poprawić Twoje finanse.

1. Ustal swoją sytuację

Tak jak przy każdym większym celu, zanim się za niego zabierzesz, musisz najpierw określić, w jakim obecnie miejscu się znajdujesz. Bo plan działania będzie nieco inny dla osoby, która ma kilkadziesiąt tysięcy złotych długów i dla osoby, która chce poprawić stan życia rodziny, żeby np. było ją stać na zagraniczne wakacje.

Oblicz wartość netto swojego majątku

Dobrym wskaźnikiem, który pokaże Ci, w jakim miejscu znajdujesz się ze swoimi finansami, jest wartość netto majątku. Można to w uproszczeniu przedstawić tak:

wartość netto majątku = wartość majątku (np. dom, samochód, oszczędności) – wartość zobowiązań (np. kredyt, leasing).

Dlaczego warto sprawdzić ten wskaźnik?

Bo to pokaże Ci, w jakiej dokładnie sytuacji się znajdujesz.  Nie będziesz mogła myśleć “a może nie jest tak źle?” i odsuwać od siebie planu poprawy finansów. Gdy zobaczysz konkretną liczbę, nie będzie już tutaj miejsca na subiektywne myśli. 

Ustal cel

Nie będziesz wiedziała, do czego dążysz, jeśli nie ustalisz konkretnego celu. Co to będzie u Ciebie? Może:

  • wyjście z długów,
  • zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa,
  • podniesienie standardu życia rodziny?

Określ ten cel jak najdokładniej, zapisz na kartce i powieś w widocznym miejscu. Nie zostawiaj tego tylko w głowie!

2. Pozbądź się długów

Podstawowy krok do poprawy finansów osobistych to pozbycie się długów. Nie możesz myśleć o lepszym samochodzie czy nowym domu, jeśli masz do spłacenia pożyczki, szczególnie jeśli opiewają na kwotę wyższą niż kilka tysięcy złotych.

Uwaga: jedynym wyjątkiem jest kredyt hipoteczny, bo to działa na nieco innej zasadzie. 

Pozbycie się długów sprawi, że wyjdziesz na “zero”, a to oznacza, że dopiero wtedy możesz myśleć o podniesieniu standardu swojego życia.

Nawet jeśli spłacenie wszystkim pożyczek jest Twoim głównym celem, to nie zatrzymuj się w tym miejscu – czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak w przyszłości nie doprowadzić do takiej sytuacji ponownie.

3. Sprawdź, gdzie uciekają Ci pieniądze

Krok nr 3 na drodze do poprawy finansów osobistych to skontrolowanie, co się z tymi pieniędzmi dzieje. Na tym etapie nie masz już długów, więc można powiedzieć, że jesteś na poziomie 0 – już nie toniesz, ale wciąż musisz wspiąć się na górę, by poczuć się bezpieczniej. 

W tym kroku zastanów się, gdzie uciekają Twoje pieniądze. Zazwyczaj łatwiej jest ograniczyć wydatki niż znaleźć nowe źródło przychodu, więc przez jakiś czas dokładnie kontroluj przepływ pieniędzy. W tym celu dobrze jest prowadzić domowy budżet, ale dużą poprawę zauważysz już wtedy, gdy:

  • przejrzysz wszystkie subskrypcje i sprawdzisz, czy na pewno z nich korzystasz,
  • zaczniesz planować posiłki i będziesz marnować mniej jedzenia,
  • przestaniesz kupować ubrania, których i tak nie nosisz,
  • nieco odroczysz w czasie swoje zachcianki, by sprawdzić, czy na pewno potrzebujesz tych rzeczy.

4. Przestań żyć ponad stan

Wiele milionów Polaków posiada pożyczki lub kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą niż 10 tysięcy złotych. Większość z nich przeznacza je na zakup sprzętu RTV lub AGD czy innych przedmiotów, które nie są pierwszej potrzeby. O ile rozumiem, że bez pralki ciężko funkcjonować, tak zaciągania pożyczki na nowy telewizor nie da się w żaden sposób logicznie wytłumaczyć. 

Życie ponad stan jest niestety oznaką słabej edukacji finansowej i braku umiejętności odraczania gratyfikacji. Dlatego jeśli chcesz poprawić swoje finanse osobiste, musisz zrozumieć, że zaciąganie pożyczek konsumpcyjnych Ci w tym nie pomoże. Koniecznie zwróć też uwagę na:

  • korzystanie z kart kredytowych,
  • kupowanie sprzętów na raty,
  • kupowanie z odroczoną płatnością. 

Polacy żyją nie tylko ponad stan – żyją też chwilą, nie myśląc o tym, jak zabezpieczyć się na przyszłość, skoro w danej chwili jest dobrze. I to właśnie prowadzi nas do kolejnego punktu, jakim jest zbudowanie oszczędności na odpowiednim poziomie.

5. Zacznij budować poduszkę finansową

Każda osoba, która chce czuć się bezpiecznie i poprawić swoją sytuację finansową powinna  jak najszybciej zbudować poduszkę finansową. Krótko mówiąc, są to oszczędności, które pozwolą przeżyć pewien czas bez żadnych dochodów. Przyjmuje się, że w większości przypadków wystarcza poduszka 6-miesięczna. 

Jej wysokość ustala się na podstawie tego, jakie są minimalne miesięczne koszty życia Twojej rodziny. Jeśli np. do opłacenia podstawowych wydatków, zakupu jedzenia i innych niezbędnych rzeczy potrzebujesz 4000 zł, to oznacza, że Twoja poduszka finansowa powinna wynosić 4000 zł x 6 = 24000 zł. 

Pamiętaj, że te pieniądze nie są przeznaczone np. na wakacje czy zakup nowych mebli tylko na naprawdę niezbędne i nieprzewidziane wydatki, a także po prostu na życie, w razie gdybyś została bez jakichkolwiek dochodów.

6. Zwiększ dochody

Ostatni krok do poprawy finansów osobistych to po prostu zwiększenie dochodów.

Poprzednie etapy skupiały się na wyjściu z długów i unormowaniu obecnej sytuacji poprzez małe kroki. Jednak to wciąż za mało, by poczuć się naprawdę bezpiecznie. Jeśli nie chcesz cały czas żyć na granicy, musisz podnieść poziom swoich dochodów. 

Sprawdź mój artykuł, w którym wypisałam kilkanaście pomysłów na to, jak zwiększyć zarobki. Znajdziesz tam zarówno sposoby na dorobienie do domowego budżetu, jak i strategie na stałe zwiększenie pensji. 

Te 6 kroków to gotowa droga do poprawy finansów osobistych, a w konsekwencji do tego, by czuć się bezpiecznie. Na jakim etapie jesteś? Ile kroków jeszcze przed Tobą?

Zostaw komentarz