Inteligencja finansowa. Jak stać się osobą inteligentną finansowo?
Czym jest inteligencja finansowa i jak ją osiągnąć? To pojęcie zaczyna być coraz częściej używane, co bardzo mnie cieszy, bo to oznacza, że więcej osób się o nim dowie. A stawanie się osobą inteligentną finansowo to sedno tego, co chcę przekazać m.in. właśnie przez artykuły na tym blogu.
Tym razem skupimy się na tym, co robić, by stać się osobą inteligentną finansowo i jak rozwijać się w tym obszarze.
Czym jest inteligencja finansowa?
Mogłabym teraz przedstawić Ci definicję tego, co znaczy inteligencja finansowa, ale myślę, że dużo lepiej to zrozumiesz, gdy przedstawię Ci to na przykładzie.
Wyobraź sobie przedsiębiorcę, który zatrudnia kilkadziesiąt osób. Jego firma rozwija się bardzo dobrze, a do wszystkiego doszedł sam od zera, eksperymentując i ucząc się na własnych błędach.
Niestety w pewnym momencie coś zaczęło się psuć i firma przestała przynosić tak duże zyski, aż w końcu zaczęła generować straty. Nad przedsiębiorcą pojawiło się widmo masowych zwolnień pracowników i utraty tego, na co pracował całe życie.
Jak mogła się skończyć ta historia? Dwojako, w zależności od poziomu inteligencji finansowej tego przedsiębiorcy. Jeśli nasz bohater jest inteligentny finansowo, z pewnością ma bagaż odpowiednich zasobów, kompetencji i przekonań, by poradzić sobie w takiej sytuacji i odbić od dna.
Co robi osoba inteligentna finansowo?
Co to znaczy “inteligencja finansowa”? Najłatwiej wytłumaczyć to, pokazując konkretne cechy i zachowania takiej osoby.
Osoba inteligentna finansowo:
- potrafi oszczędzać,
- ma zbudowaną finansową poduszkę bezpieczeństwa,
- odważnie, ale też z rozwagą podejmuje decyzje finansowe,
- konsekwentnie dąży do podniesienia swoich zarobków,
- potrafi planować drogę do realizacji celów,
- nieustannie się dokształca,
- wyciąga wnioski z popełnionych błędów.
To tylko niektóre z cech osoby inteligentnej finansowo. Nie sposób wymienić wszystkich, ale myślę, że to już dobrze obrazuje sens tego pojęcia.
Inteligencja finansowa według Roberta Kiyosakiego
Z kolei Robert Kiyosaki, amerykański biznesmen i autor m.in. bardzo popularnej książki Bogaty ojciec, biedny ojciec w swojej innej publikacji Zwiększ swój finansowy IQ zwraca uwagę na 5 głównych filarów inteligencji finansowej:
- ciągłe podnoszenie zarobków,
- zabezpieczanie majątku,
- prowadzenie budżetu i wyciąganie z niego wniosków,
- stosowanie dźwigni finansowych,
- bycie otwartym na naukę nowych rzeczy i mądre wykorzystywanie zdobytej wiedzy.
Jak rozwijać inteligencję finansową?
Rozwijanie inteligencji finansowej to złożony proces, który trwa tak naprawdę przez całe życie, bo o finanse trzeba dbać zawsze, nawet gdy obecnie Twoja sytuacja finansowa jest dobra.
Podzieliłam ten proces na kilka obszarów, nad którymi warto popracować.
Naucz się zarządzać finansami osobistymi
Pracę nad finansami można w dużym uproszczeniu podzielić tak:
- Wyjście z długów (i/lub nauczenie się, jak w nie nie wpadać).
- Zoptymalizowanie swojej obecnej sytuacji, czyli m.in. nauka oszczędzania i zarządzania pieniędzmi.
- Stałe wzbogacanie się i powiększanie swojego majątku.
Punkt nr 1 to absolutna podstawa do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego, ale też złożony i trudny temat.
Punktem nr 3 zajmiemy się później, a teraz skupimy się na punkcie nr 2, czyli zoptymalizowaniu obecnej sytuacji finansowej. Co to oznacza w praktyce?
Optymalizacja budżetu domowego to:
- kontrola wydatków i zarobków,
- regularne oszczędzanie,
- budowanie poduszki bezpieczeństwa.
Nie działaj na ślepo - zacznij planować cele finansowe
Dopóki nie określisz i nie zaplanujesz swoich celów, może Ci się wydawać, że Twoja sytuacja nie jest taka zła i – może powoli – ale jednak przybliżasz się do ich realizacji. W końcu zarabiasz i nawet udaje Ci się coś tam odłożyć. Ale gdyby tak uczciwie przeanalizować Twoją sytuację, okaże się, że Twoje oszczędności wynoszą 500 zł, poduszka bezpieczeństwa nie istnieje a jeszcze przez najbliższe 3 lata będziesz spłacać raty na sprzęty AGD.
Dlatego bardzo ważnym aspektem inteligencji finansowej jest ustalenie celów finansowych i zaplanowanie drogi do ich osiągnięcia.
Wyciągaj wnioski
Kolejny punkt konieczny do osiągnięcia wolności finansowej to stałe wyciąganie wniosków. Nie oszukujmy się: niewiele osób (albo nawet nikt) ma prostą drogę do celu. To normalne, że pojawiają się na niej przeszkody i że czasami musisz zrobić dwa kroki do tyłu, żeby w ogóle móc pójść dalej naprzód.
Wśród wszystkich miliarderów, aż 75% z nich zbudowało swoje fortuny od zera, co oznacza, że z pewnością popełniali różne błędy, ale – co najważniejsze – wyciągali z nich wnioski. I to właśnie jest cecha ludzi inteligentnych finansowo: analizowanie tego, co poszło dobrze, a co poszło źle (a także po prostu swojej obecnej sytuacji finansowej) i zastanawianie się, co można zrobić, żeby w przyszłości było jeszcze lepiej.
Dywersyfikuj źródła przychodu i zwiększaj zarobki
Jeden z większych mitów związanych z wolnością finansową opiera się na połączeniu oszczędzania z osiąganiem biernego przychodu (który zawsze owiany jest wielką tajemnicą, bo nikt tak naprawdę nie wie, skąd konkretnie te pieniądze miałyby się wziąć).
Prawda nr 1: samo oszczędzanie nie spowoduje, że osiągniesz wolność finansową. Z pustego i Salomon nie naleje, co oznacza, że jeśli mało zarabiasz, to zwyczajnie nie masz możliwości odkładania większych sum.
Prawda nr 2: nie istnieje coś takiego jak bierny przychód, przy którym zupełnie nic nie trzeba robić i z którego będziesz żyć jak pączek w maśle do późnej starości.
Osoba inteligentna finansowo wie, że musi cały czas zwiększać swoje zarobki i mieć zdecydowanie więcej niż jedno źródło przychodu.
Analizuj rynek i dostosowuj się do sytuacji
Jeśli miałabym w jednym zdaniu odpowiedzieć, czym dla mnie jest inteligencja finansowa, to powiedziałabym, że to szukanie możliwości, których nie widzą inni.
Znasz to powiedzenie: jak nie drzwiami, to oknem? Mniej więcej właśnie o to tutaj chodzi. Osoba inteligentna finansowo analizuje rynek i dostosowuje się do obecnej sytuacji tak, by jak najwięcej na tym zyskać. To oznacza, że poradzi sobie w różnych warunkach, nawet podczas kryzysu.
Cały czas poszerzaj wiedzę
Jest jedna bardzo ważna rzecz, która różni osobę inteligentną finansowo od osoby, która po prostu obecnie jest w dobrej sytuacji materialnej. Ta druga, gdy tylko skończy się hossa, może nie być w stanie poradzić sobie w nowej rzeczywistości. To, że raz osiągnęła finansowy sukces nie znaczy, że tak będzie zawsze.
Natomiast osoba inteligenta finansowo ma na to dużo większe szanse, ponieważ cały czas poszerza swoją wiedzę. To przekłada się na lepsze zarobki (czy to w pracy etatowej czy we własnej firmie) i większe zyski chociażby z różnych inwestycji.
Teraz, kiedy już wiesz, czym jest inteligencja finansowa, czy uznałabyś siebie za taką osobę? A jeśli nie, to o co jeszcze musisz zadbać, żeby to osiągnąć?