
Higiena finansowa jest tak samo ważna jak osobista!
Wyobrażasz sobie dzień bez mycia zębów? To nawyk, który wpojono nam jeszcze w dzieciństwie i który wykonujemy codziennie, nawet się nad tym nie zastanawiając.
Ich regularne mycie mocno zmniejsza ryzyko powstawania ubytków, a nawet jeśli coś takiego się przydarzy, to kontrole u dentysty mogą skutecznie zapobiegać kryzysom. Wizyty u stomatologa raczej nie są przyjemne, ale zapisujemy się na nie, bo wiemy, że to konieczne.
Bardzo podobnie jest z finansami. Regularna kontrola pozwoli Ci w porę zareagować, gdyby na horyzoncie pojawił się jakiś kryzys.
W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zadbasz o swoją higienę finansową.
Prowadź budżet domowy
Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad domowymi finansami, to bardzo ważne jest regularne prowadzenie budżetu. Nie zajmuje to dużo czasu, a potrafi przynieść naprawdę niesamowite efekty. Dzięki temu:
- Zwiększysz swoją świadomość dotyczącą przychodów i kosztów, jakie Twoja rodzina ponosi w miesiącu.
- Będziesz w stanie lepiej zaplanować wydatki i odpowiednio się do nich przygotować.
- Wyłapiesz wszystkie niekonsekwencje, które powodują dziury w budżecie.
- Zyskasz kontrolę nad własnym finansami i zjawisko pieniędzy “znikających z konta” przestanie istnieć.
Być może w tym momencie nieco przeraża Cię wizja prowadzenia domowego budżetu, tych wszystkich tabelek i spisywania wydatków, ale pomyśl o tym, jak o zębie. Jeśli wcześniej odpowiednio o niego nie zadbasz, to dopuścisz do kryzysowej sytuacji, w której trzeba będzie go wyrwać.
Przekładając to na finanse – nie chcesz doprowadzić ich do tego, że w końcu będziesz musiała dokonać radykalnych cięć, prawda?
Jak prowadzić domowy budżet?
Nie musisz wykorzystywać do tego żadnych skomplikowanych narzędzi. Tak naprawdę wystarczy nawet zwykły zeszyt, ale ja bardzo polecam arkusz w Excelu – sama korzystam z tego rozwiązania.
Możesz skorzystać z darmowych szablonów, albo stworzyć swój własny. Ważne, żeby był dostosowany do Twoich potrzeb i umiejętności. Zbyt skomplikowany może Cię łatwo zniechęcić, dlatego nie bój się testować różnych rozwiązań i modyfikować ich na bieżąco, aż znajdziesz takie, które w 100% będzie Ci odpowiadać.
Wiosenne porządki o każdej porze roku!
Gdybym teraz chciała zerknąć do Twoich dokumentów, to w jakim byłyby stanie? Spokojnie – utrzymanie w nich porządku stanowi niemałe wyzwanie dla większości z nas. Zawsze znajdzie się coś ważniejszego i ciekawszego do zrobienia i posprzątanie dokumentów schodzi na dalszy plan.
Nie namawiam Cię od razu do radykalnych porządków, bo na to przyjdzie czas, gdy będziesz w pełni gotowa. Zacznij od czegoś prostszego:
- Wszystkie umowy i ważne dokumenty trzymaj w jednym segregatorze.
- Przejrzyj swoją szafę. Oddaj lub sprzedaj ubrania, których już nie nosisz. To może być dla Ciebie dodatkowy zastrzyk gotówki.
- Sprawdź aplikacje na swoim telefonie i usuń te, których nie używasz.
- Odgruzuj swój dom. Wyrzuć wszystkie zepsute przedmioty, które już do niczego się nie nadają, a różne dekoracje, których i tak nie używasz, możesz komuś oddać lub sprzedać.
Wiosna to świetny czas na porządki, ale nie musisz czekać kolejnego roku, żeby się za to zabrać – każdy moment będzie dobry.
Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt radykalnie i zbyt szybko, bo wszechświat nie lubi próżni i pusta przestrzeń natychmiast zostanie zapełniona czymś innym.
Minimalizm nie sprawdzi się u każdego – sama przekonuję się o tym każdego dnia. Całą moją przestrzeń porządkuję powoli i systematycznie.
Wprowadź dobre nawyki
Stworzenie sobie szablonu budżetu domowego czy wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy będzie świetnym pierwszym krokiem, ale nie spoczywaj na laurach. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie dobrych nawyków.
Pamiętasz metaforę, którą przytoczyłam na początku tego artykułu? Nie wyobrażamy sobie porannej toalety bez umycia zębów – robimy to automatycznie, bez zastanowienia. Podobny efekt chcemy uzyskać w finansach.
Wypracowanie dobrych nawyków sprawi, że to Ty będziesz kontrolować finanse, a nie one Ciebie.
Wprowadź te nawyki, by przybliżyć się do wolności finansowej
Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – zacznij od wprowadzania zmian małymi kroczkami:
- Wyznacz jeden dzień w tygodniu, w którym poświęcisz godzinę na budżet domowy.
- Co najmniej raz na kwartał rób przegląd szafy i niepotrzebne rzeczy oddaj lub sprzedaj.
- Przygotowuj listę zakupów i planuj je z wyprzedzeniem.
- Regularnie odkładaj pieniądze, nawet jeśli będą to małe kwoty.
Pamiętaj, że wypracowanie swojego własnego, wspierającego zestawu nawyków będzie trochę trwało i niekiedy okaże się mało przyjemne. Cały czas obserwuj siebie i nieustannie szukaj rozwiązań, które będą dla Ciebie najlepsze.
Daj sobie czas, bo jeśli będziesz chciała zrobić wszystko od razu, to prawdopodobnie szybko się zniechęcisz i zaprzepaścisz dotychczasowy wysiłek.
Metoda małych kroków może nie przynosi od razu spektakularnych efektów, ale w dłuższej perspektywie sprawdza się najlepiej. Pamiętaj, że stawką jest Twoja wolność finansowa, a o nią zdecydowanie warto powalczyć!
Masz jakieś sprawdzone sposoby na dbanie o higienę finansową? Podziel się w komentarzu!