Matematyka i pieniądze

Czy istnieje wzór na bogactwo?

Teoretycznie pieniądze nie są niczym realnym – to tylko liczby, mniej lub bardziej skomplikowane. Gdy podstawisz je do odpowiedniego wzoru, to wynik pokaże Ci, co zrobić. A skoro podążysz ustalonym schematem, który podobno zawsze działa, to ostatecznie powinnaś być z tego zadowolona, prawda?

Widać to szczególnie w dziedzinie finansów osobistych. Wiele poradników mówi, że powinnaś mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa na co najmniej 6 miesięcy i regularnie oszczędzać minimum 10% swojej pensji.

Z kolei w przypadku większych firm i korporacji, dyrektor finansowy, podstawiając odpowiednie liczby do wzorów, jest w stanie wyliczyć wskaźniki niezbędne do podejmowania decyzji.

Teoretycznie to prosta matematyka, ale w praktyce… dlaczego tak wiele firm upada, a ludzie popadają w długi?

Są tylko 2 pewne rzeczy w naszym życiu

To śmierć i podatki. Ale są też dwie rzeczy, które zazwyczaj mają największy wpływ na nasze życie: zdrowie i pieniądze.

Wszyscy wiemy, że zdrowie mamy jedno i chociaż różnie bywa z dbaniem o nie, to raczej staramy się je szanować.

Pieniądze? Mają wpływ na życie każdego z nas, a jednak dla większości pozostają tajemnicą. Chociaż wszyscy mamy te same banknoty w portfelu, to każdy z nas myśli o nich nieco inaczej.

Widać to na wielu przykładach z codziennego życia.

  • Jedni ludzie wpadają w długi inni nie.
  • Niektórzy boją się wycenić swoją pracę na odpowiednim poziomie, bo boją się stracić klienta
  • Poproszenie o podwyżkę stanowi nie lada wyzwanie

Pewnych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć – utraty pracy, niespodziewanych wydatków czy choroby.

Jednak w większości to wszystko siedzi w naszej głowie. Pieniądze wydobywają na powierzchnię wszystkie nasze podświadome lęki; wzbudzają radość i szczęście, ale też zazdrość i nienawiść.

Pieniądze nie są najważniejsze w życiu?

Kto z nas nie usłyszał tego przynajmniej raz? A kto z nas sam myśli w taki sposób?

Bez przesady, przecież są dużo ważniejsze wartości niż pieniądze, chociażby zdrowie czy miłość, możesz pomyśleć.

Oczywiście, to są bardzo ważne wartości.

Ale czy nie jest łatwiej zadbać o zdrowie wtedy, gdy masz pieniądze na leczenie i nie musisz czekać 2 lata w kolejce?

A czy relacje w związku nie będą lepsze wtedy, kiedy nie będziecie kłócić się o pieniądze, bo one po prostu będą i nie zabraknie ich na najważniejsze rzeczy?

Konsekwentnie zaprzeczamy temu, że pieniądze mają tak dużą wartość, a tak naprawdę to głównie one mają największą moc w naszym życiu.

Twoja złotówka jest inna niż moja

Teoretycznie bardzo łatwo jest przedstawić pieniądze – zapisać je w postaci liczb i zastosować pewne działania matematyczne, by sprawdzić, jakiego wyniku możemy się spodziewać, np. z inwestycji czy oszczędności.

Jednak na ostateczny wynik takiego działania składa się coś o wiele bardziej nieprzewidywalnego – człowiek.

Przykład – matematyka i pieniądze w praktyce

Załóżmy, że mamy do dyspozycji 30 tysięcy miesięcznie, które regularnie będziemy wypłacać trzem kobietom w tym samym wieku o podobnym statusie społecznym. Każda z nich otrzyma co miesiąc 10 tysięcy złotych, czyli rocznie aż 120 tysięcy – to już całkiem pokaźna suma do dyspozycji.

Osoba nr 1

Pierwsza z kobiet, Ewa, pracuje w korporacji. Do wszystkiego doszła swoim własnym wysiłkiem i konsekwencją. Za zarobione pieniądze dokształca się, żeby zdobywać kolejne szczeble kariery. Wychowała się w małej wiosce. Jej rodzice żyli bardzo skromnie, ale nigdy na nic nie brakowało.

Osoba nr 2

Druga z kobiet, Kasia, również pracuje w korporacji. Nigdy nie lubiła swojej pracy, ale braki w wiedzy nadrabiała sprytem i cwaniactwem. Wychowała się w rodzinie, której ambicją było jak najlepsze wykształcenie córki. I faktycznie, Kasia zdobyła wysokie tytuły naukowe, ale cały czas uważa, że wszystko po prostu jej się należy.

Osoba nr 3

Trzecia z kobiet, Karolina, także pracuje w korporacji. Swoją pracę traktuje jak coś, co daje jej pieniądze na realizację pasji. Obowiązki wykonuje sumiennie, ale nie wyróżnia się na tle innych pracowników. Ma swoje życie poza pracą, które jest dla niej o wiele ważniejsze. Wychowała się w rodzinie, w której pieniądze raz były, a raz ich nie było. Jednak nie stanowiło to dla niej większego problemu, bo zawsze jakoś udawało się je zdobyć.

 

Finansami rządzą zachowania, a nie matematyka.

Teoretycznie nasze bohaterki, które co miesiąc otrzymają tę samą kwotę, po roku powinny być w niemal identycznej sytuacji.

Jednak dobrze wiemy, że w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jak? W kolejnych wpisach na blogu dowiesz się, jak nasze bohaterki wykorzystały otrzymane pieniądze.

Już teraz możesz obstawiać: co według Ciebie zrobią z taką kwotą? Jak myślisz, jak będzie wyglądał stan konta każdej z nich po roku?